https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Lekcje z ZUS

To już dziewiąta edycja „Lekcji z ZUS” organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla szkół ponadpodstawowych. Co roku uczestniczący w nich uczniowie otrzymują solidną dawkę wiedzy z ubezpieczeń, emerytur, rent czy składek. Nie inaczej będzie w tym roku. Wiedza zdobyta podczas zajęć z ZUS pozwoli młodym ludziom z pełną świadomością wkroczyć na rynek pracy.

Każdy uczeń, który weźmie udział w projekcie, może spróbować swoich sił w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

– Na zwycięzców czekają indeksy na uczelnie wyższe lub dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych kierunkach uniwersytetów i szkół wyższych oraz nagrody rzeczowe – zachęca Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zgłoszenia szkół do udziału w olimpiadzie przyjmowane są do 28 października 2022 r.

– Od 2014 r. w „Lekcjach z ZUS” wzięło udział łącznie ponad 516 tys. uczniów. W roku szklonym 2021/2022 w olimpiadzie uczestniczyło ponad 35 tys. uczniów z całej Polski. Co roku nasze województwo ma silną reprezentację zarówno w liczbie zgłoszeń szkół do projektu, jak i uczestników olimpiady z wiedzy o ZUS i systemie ubezpieczeń społecznych – dodaje.

Czym są „Lekcje z ZUS”? Jest to cykl czterech lekcji dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Podczas zajęć z ZUS-u młodzież dowiaduje się, czym są ubezpieczenia społeczne, jakie niosą korzyścią, a jakie obowiązki, a jakie jest ryzyko nie ubezpieczeniowe. Ponadto dla tych, którzy planują prowadzenie własnej działalności gospodarczej, lekcje są doskonałym wsparciem w zrozumieniu, jakim ubezpieczeniom podlegają płatnicy składek, czyli przedsiębiorcy, jakie są terminy zgłoszeń do ZUS, czy rozliczania, ale też, na jakie ulgi może liczyć startujący biznes. Jak wynika z badań blisko trzy czwarte generacji Z chce w przyszłości założyć własną firmę. Dlatego tym bardziej lekcje o prowadzeniu biznesu wpisują się w potrzeby młodego pokolenia, a wiedza z zakresu ubezpieczeń społecznych pozwoli im świadomie podejmować decyzje na etapie dorosłego zawodowego życia.

ZUS przygotował dla nauczycieli materiały, które pomogą zrealizować zajęcia o ubezpieczeniach: scenariusze, prezentacje multimedialne, filmy, gry i zeszyty ćwiczeń. Są do pobrania na stronie internetowej Materiały – ZUS. Nauczyciele mogą też skorzystać z nagrań wideo gotowych lekcji a także wsparcia pracowników Zakładu.

W sprawie organizacji zajęć ,,Lekcje z ZUS” w województwie dolnośląskim można kontaktować się z koordynatorami  ds. komunikacji i edukacji w poszczególnych oddziałach ZUS:

Wrocław: Joanna Małolepszy 71 36 06 386

Wałbrzych: Radosław Rynkiewicz 74 649-73-70

Legnica: Emilia Nowakowska 76 876 41 63

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/o-projekcie-lekcje-z-zus

(IKM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty