https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Obchody Dnia Sybiraka w Wałbrzychu

Parlamentarzyści, władze Wałbrzycha, uczniowie oraz mieszkańcy Wałbrzycha i powiatu oddali hołd Sybirakom, którzy na zesłaniu oddali swoje życie, mając do ostatnich chwil wiarę w szczęśliwy powrót do ojczyzny.

Obchody Dnia Sybiraka przy pomniku na ulicy Wyszyńskiego w Wałbrzychu rozpoczęły się od złożenie wieńca i kwiatów pod obeliskiem „Syberyjskiej Golgoty”. Następnie, w Kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu przy ul. Wyszyńskiego, odprawiona została msza święta, koncelebrowana przez księdza prałata Krzysztofa Moszumańskiego i księdza prałata, a zarazem Sybiraka, Stanisława Pająka.

– Nasza ojczyzna ma bohaterów znamienitych takich jak Józef Piłsudski i Karol Wojtyła. Ale ma też bohaterów cichych, którzy swoje dzieciństwo zostawili w syberyjskiej tajdze przymierając z głodu, takich co po powrocie po wojnie zakasali rękawy i odbudowywali naszą ojczyznę z gruzów. Takich co swoją społeczną i ofiarną pracą przekazywali nam następnemu pokoleniu swoją bolesną prawdziwą historię – historię Golgoty Wschodu. Ci skromni ludzie w podeszłym już wieku u schyłku swojego życia i swojej misji dają świadectwo oddania ojczyźnie i codziennie odkrywają nam białe i nieznane jeszcze karty historii – mówi Wacław Kwieciński, Sekretarz Koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu po nabożeństwie przedstawił zebranym postać Stanisława Ciary – zmarłego niedawno Sybiraka. Odczytał także fragment jego książki „Wspominki Psa Atamana – syna polskiego Pana” oraz własny wiersz zatytułowany „Pies Atamana”, dedykowany zmarłemu Stanisławowi.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej nr 37 przy ul Głównej 2 w Wałbrzychu, między innymi z udziałem Senator RP Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej. Gości przywitała dyrektor szkoły Ewa Gratzke, a w imieniu Sybiraków głos zabrał Wacław Kwieciński, który po krótkim wystąpieniu przedstawił zebranym swój najnowszy wiersz „Syberia”, napisany specjalnie na tę uroczystość:

Syberia – ziemia skuta wiecznym lodem,

Gdzie w noc i dzień powiewa chłodem.

Kraina można powiedzieć jak z bajki,

Pokryta tysiącem kilometrów tajgi.

Syberia to także więzienie bez krat,

Gdzie plecy zesłańców ranił stalinowy bat.

Umęczone razami biedne polskie ciało,

Tylko we śnie i modlitwie ukojenie znajdowało.

Syberio – kraino wroga i dzika zarazem,

Królestwo dzikich zwierząt z niejednym okazem.

Pochłonęłaś tysiące ludzi niewinnych,

Jeszcze niedawno sprawnych, bardzo silnych.

Syberio przecina cię długi kolejowy szlak,

Tymi torami wieziono Polaków w inny świat.

Wzdłuż torów w paszczę śmierci wiodących,

Układano ciała rodaków konających.

Syberio – ziemio nieludzka, ziemio przeklęta,

Zabrałaś nam ojce, matki, dziecięta.

Kto znalazł się w twych objęciach blisko,

Co dzień pokłaniał się Panu Bogu nisko.

Kolejnym wydarzeniem tej uroczystości było wyróżnienie Odznaką Honorową Sybiraka nauczycieli: Grażyny Jankojć i Agnieszki Serafin oraz odznaczenie Wacława Kwiecińskiego Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków. Potem uczniowie zaprezentowali program artystyczny dla Sybiraków, a Sybiracy podziękowali młodzieży słodkim poczęstunkiem.

– Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą, zostaną po nich buty i telefon głuchy – napisał ks. Jan Twardowski. Tak właśnie i my powinniśmy korzystać garściami z wiedzy żyjących jeszcze świadków tego okrutnego, wojennego czasu. Czytajmy ich wspomnienia i książki – apeluje Wacław Kwieciński, sekretarz Koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu.

(RED, fot. Wacław Kwieciński)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty