Parlamentarzyści, władze Wałbrzycha, uczniowie oraz mieszkańcy Wałbrzycha i powiatu oddali hołd Sybirakom, którzy na zesłaniu oddali swoje życie, mając do ostatnich chwil wiarę w szczęśliwy powrót do ojczyzny.
Obchody Dnia Sybiraka przy pomniku na ulicy Wyszyńskiego w Wałbrzychu rozpoczęły się od złożenie wieńca i kwiatów pod obeliskiem „Syberyjskiej Golgoty”. Następnie, w Kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu przy ul. Wyszyńskiego, odprawiona została msza święta, koncelebrowana przez księdza prałata Krzysztofa Moszumańskiego i księdza prałata, a zarazem Sybiraka, Stanisława Pająka.
– Nasza ojczyzna ma bohaterów znamienitych takich jak Józef Piłsudski i Karol Wojtyła. Ale ma też bohaterów cichych, którzy swoje dzieciństwo zostawili w syberyjskiej tajdze przymierając z głodu, takich co po powrocie po wojnie zakasali rękawy i odbudowywali naszą ojczyznę z gruzów. Takich co swoją społeczną i ofiarną pracą przekazywali nam następnemu pokoleniu swoją bolesną prawdziwą historię – historię Golgoty Wschodu. Ci skromni ludzie w podeszłym już wieku u schyłku swojego życia i swojej misji dają świadectwo oddania ojczyźnie i codziennie odkrywają nam białe i nieznane jeszcze karty historii – mówi Wacław Kwieciński, Sekretarz Koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu po nabożeństwie przedstawił zebranym postać Stanisława Ciary – zmarłego niedawno Sybiraka. Odczytał także fragment jego książki „Wspominki Psa Atamana – syna polskiego Pana” oraz własny wiersz zatytułowany „Pies Atamana”, dedykowany zmarłemu Stanisławowi.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej nr 37 przy ul Głównej 2 w Wałbrzychu, między innymi z udziałem Senator RP Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej. Gości przywitała dyrektor szkoły Ewa Gratzke, a w imieniu Sybiraków głos zabrał Wacław Kwieciński, który po krótkim wystąpieniu przedstawił zebranym swój najnowszy wiersz „Syberia”, napisany specjalnie na tę uroczystość:
Syberia – ziemia skuta wiecznym lodem,
Gdzie w noc i dzień powiewa chłodem.
Kraina można powiedzieć jak z bajki,
Pokryta tysiącem kilometrów tajgi.
Syberia to także więzienie bez krat,
Gdzie plecy zesłańców ranił stalinowy bat.
Umęczone razami biedne polskie ciało,
Tylko we śnie i modlitwie ukojenie znajdowało.
Syberio – kraino wroga i dzika zarazem,
Królestwo dzikich zwierząt z niejednym okazem.
Pochłonęłaś tysiące ludzi niewinnych,
Jeszcze niedawno sprawnych, bardzo silnych.
Syberio przecina cię długi kolejowy szlak,
Tymi torami wieziono Polaków w inny świat.
Wzdłuż torów w paszczę śmierci wiodących,
Układano ciała rodaków konających.
Syberio – ziemio nieludzka, ziemio przeklęta,
Zabrałaś nam ojce, matki, dziecięta.
Kto znalazł się w twych objęciach blisko,
Co dzień pokłaniał się Panu Bogu nisko.
Kolejnym wydarzeniem tej uroczystości było wyróżnienie Odznaką Honorową Sybiraka nauczycieli: Grażyny Jankojć i Agnieszki Serafin oraz odznaczenie Wacława Kwiecińskiego Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków. Potem uczniowie zaprezentowali program artystyczny dla Sybiraków, a Sybiracy podziękowali młodzieży słodkim poczęstunkiem.
– Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą, zostaną po nich buty i telefon głuchy – napisał ks. Jan Twardowski. Tak właśnie i my powinniśmy korzystać garściami z wiedzy żyjących jeszcze świadków tego okrutnego, wojennego czasu. Czytajmy ich wspomnienia i książki – apeluje Wacław Kwieciński, sekretarz Koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu.
(RED, fot. Wacław Kwieciński)