https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Giełda ceramiki i Europejskie Dni Dziedzictwa

Najbliższa sobota i niedziela to w wałbrzyskim zabytku techniki Stara Kopalnia międzynarodowe obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W Sali Łańcuszkowej w sobotę zobaczymy też porcelanowe i ceramiczne wyroby na specjalnie zorganizowanej giełdzie „Uroda kształtów i barw”.

W sobotę, 10 września, przy współudziale: Muzeum Porcelany, Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, Starej Kopalni i urzędu miasta, Stowarzyszenie Ceramików Polskich zaprasza do bezpłatnego udziału w pierwszej Wałbrzyskiej Giełdzie Ceramiki i Porcelany „Uroda kształtów i barw”. Wystawę wyrobów ceramicznych i porcelanowych będzie można oglądać w największej sali Starej Kopalni od godz. 11.00 do 16.00. Organizatorzy zapowiadają różnorodne stoiska wystawiennicze z kolekcjami porcelany, a dla wystawców przewidziano konkurs o Grand Prix dla najciekawszej kolekcji.

Ten weekend jest też jednym z najważniejszych w roku dla zabytków techniki w Europie. Jak co roku, na wrzesień przypadają główne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które pod Chełmcem odbędą się pod hasłem „Górnictwem połączeni – Stara Kopalnia w Wałbrzychu”. Na 11 września Stara Kopalnia planuje kolejną edycję rodzinnej niedzieli. Tematyką zwiedzania specjalnie przygotowanej trasy dla rodzin z dziećmi będzie „Wagonem w podziemia”, czyli kopalniany transport i środki lokomocji w kopalni. Oprócz dobrze znanych wszystkim wagoników i wózków, uczestnicy poznają również działanie suwnic i taśmociągów. Na koniec każdy wykona swój wagon, który nie wyjedzie z kopalni pusty. Wejścia na specjalne zwiedzanie dla opiekunów z dziećmi w przedziale między 5-12 lat odbędą się o godz. 10.30 i 12.30. Zajęcia potrwają około półtorej godziny. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy (adres: edukacja@starakopalnia.pl). Kolejnym z elementów obchodów w niedzielę będzie kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach”. Wyjątkowa wycieczka wśród unikatowych zdjęć z pracy kopalni sprzed niemal 100 lat – dokumentujących pracę górników ówczesnego Waldenburga odbędzie się o 10.30, 12.00 oraz 13.30. Udział jest bezpłatny, obowiązuje jednak limit miejsc, a zapisać się można pod adresem muzeum3@starakopalnia.pl. Niedziele wydarzenia zakończy bezpośrednia relacja na żywo w internecie z tańca dla dziedzictwa „Work it out”. O godzinie 15.00, za pomocą łączy internetowych, Stara Kopalnia połączy się z poprzemysłowymi przestrzeniami na całym świecie, by wspólnie na żywo wykonać taniec dla dziedzictwa „Work it Out”. Jego inicjatorem jest Europejski Szlak Dziedzictwa i Przemysłu ERIH, na którym to szlaku znajduje się wałbrzyski zabytek. Tańczyć do wybranego utworu w przygotowanym układzie będzie Wałbrzyska Szkoła Tańca Cordex, ale do tancerzy będzie mógł dołączyć każdy chętny. Udział jest bezpłatny a organizatorzy zachęcają do podzielenia się wrażeniami z wydarzeń w internecie pod hasztagiem #erihworkitout.

(SK)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty