https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Patrole nad wodą

Policjanci, wraz z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, patrolują okolice zbiorników wodnych w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim. – Patrole szczególnym nadzorem obejmuję niestrzeżone kąpieliska sprawdzając, czy mieszkańcy oraz turyści nie łamią przepisów porządkowych i nie stwarzają zagrożenia dla siebie lub innych osób – mówi komisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

W Wałbrzychu można bezpiecznie kąpać się tylko w krytej pływalni Centrum Sportowo – Rekreacyjnego Aqua- Zdrój, za to w Świebodzicach i Głuszycy do dyspozycji są zarówno kryte, jak i otwarte. Dużą popularnością cieszą się także odkryte baseny w Świdnicy, Dobromierzu i Strzegomiu, Jaworze oraz w czeskim Mezimesti. Wiele osób wybiera także strzeżone plaże na jeziorami: Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim i Bielawskim. Warto o tym pamiętać, bo w ubiegłym roku doszło do 422 utonięć na terenie całego kraju. A w tym roku w wodzie zginęło już ponad 250 osób, z czego 95 tylko podczas tegorocznych wakacji. Głównie z tego powodu patrolowane są okolice zbiorników wodnych w Wałbrzychu i okolicach.

– Mundurowi podczas patroli działają głównie prewencyjnie. Reagują jednak na wszelkiego rodzaju łamanie przepisów, takich jak kąpiel w miejscach niedozwolonych, czy poruszanie się kajakiem lub łodzią pod wpływem alkoholu. Wspólne służby to także okazja do rozmów z osobami korzystającymi z terenów zielonych przyległych do akwenów o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wspólne patrole w rejonach zbiorników wodnych będą organizowane cyklicznie, aż do zakończenia sezonu letniego – podkreśla Marcin Świeży.

Wakacyjna pogoda sprzyja wyjazdom nad wodę, dlatego wałbrzyscy policjanci po raz kolejny przypominają jak powinniśmy zachować się, aby uniknąć tragedii podczas korzystania z basenów, czy też wyjeżdżając dalej – nad jezioro lub morze.

– Pamiętajmy, aby będąc nad jeziorem, morzem lub innym akwenem, zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swoich bliskich. Kiedy mamy pod opieką dzieci, starajmy się je kontrolować w taki sposób, by nie stracić ich z oczu. Na czas pobytu w wodzie zakładajmy naszym najmłodszym pociechom kamizelki ratunkowe lub inne elementy, które pozwolą im utrzymać się na wodzie. Nie korzystajmy z dzikich plaż, a na strzeżonych kąpieliskach stosujmy się do poleceń ratowników oraz do obowiązującego na nim regulaminu. Podczas pobytu nad wodą nie należy spożywać alkoholu. Jest on główną przyczyną tragicznych wypadków. Korzystajmy z pięknej pogody w sposób bezpieczny, gdyż każde nieodpowiedzialne zachowanie może się skończyć dla nas kalectwem lub nawet śmiercią. I dlatego nie wchodźmy szybko do wody, gdy jesteśmy mocno rozgrzani. Grozi to szokiem termicznym lub omdleniem. W sytuacji, w której złapie nas skurcz nie panikujmy, a okrzykiem wezwijmy pomoc. Ratownik na pewno udzieli nam szybkiej pomocy. Jeżeli natrafimy na gwałtowną burzę, nie szukajmy schronienia pod drzewami lub innymi wysokimi elementami infrastruktury drogowej. Gdy burza zaskoczy nas podczas jazdy samochodem, zatrzymajmy pojazd w bezpiecznym miejscu i nie wychodźmy z niego. Nie zbliżajmy się także do linii energetycznych. Może się okazać, że burza zaskoczy nas podczas kąpieli nad jeziorem. Wtedy szukajmy schronienia na brzegu. Poza tym mie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę. Pamiętajmy, że bezpiecznie spędzone wakacje, to przyjemnie spędzone wakacje – podkreśla rzecznik wałbrzyskiej policji.

Przypominamy także ważne numery telefonów: 112 – numer alarmowy, 601 100 100 – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

(RED, fot. KMP)

REKLAMA

REKLAMA