https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dzieła sztuki w Książu

Zamek Książ w Wałbrzychu jest najlepiej wyposażoną i udekorowaną cennymi dziełami sztuki oraz obiektami zabytkowymi dawną rezydencją arystokratyczną na Dolnym Śląsku. Cenne barokowe meble oraz szable kawaleryjskie to kolejne zabytki, które Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazało w depozyt wałbrzyskiemu zamkowi.

Eksponaty wyposażyły salę Jana Henryka na III piętrze. To kolejna odsłona współpracy między instytucjami, zainicjowanej w 2015 r. otwarciem wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”. Dodatkowo salon i korytarz w jego pobliżu zostały udekorowane barokowymi obrazami ze zbiorów Muzeum Porcelany w Wałbrzychu oraz od prywatnych depozytariuszy.

-Zamek Książ w Wałbrzychu konsekwentnie realizuje politykę udostępniania kolejnych przestrzeni oraz doposażania poszczególnych komnat. Dzięki trwającej już ponad siedem lat naszej współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu wiele z oryginalnych elementów wyposażenia Książa wchodzących niegdyś w skład historycznej kolekcji książąt Hochberg von Pless powróciło do swoich pierwotnych lokalizacji – wyjaśnia prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Także i w tym roku – a robimy to konsekwentnie od siedmiu lat – wierni naszej pierwotnej idei udostępniamy w zamku Książ kolejne zabytki, z których wiele ma prawo uchodzić za pochodzące z historycznej kolekcji rodziny von Hochberg, które do 1942 r. znajdowały się w tej niezwykłej rezydencji – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Tym razem Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępnia zespół cennych śląskich mebli barokowych, które nadadzą niepowtarzalny charakter wnętrzom zamkowym, uczynią je prawdziwszymi i bardziej intymnymi. Wśród tych mebli znajdują się: kabinet – sekretarzyk z 1. połowy XVIII w., bufet z 1681 r. oraz stół i cztery zydle z XVII w. Ostatnie z nich pochodzą najprawdopodobniej z historycznej kolekcji zamku Książ.

– Tym sposobem kolejny już raz przestrzeń zamku Książ wzbogacamy przykładami wybornych mebli, które zapewne także należały niegdyś do wyposażenia tutejszych komnat zamkowych, a zarazem wyjątkowo cennymi przykładami dawnego śląskiego meblarstwa – mówi Piotr Oszczanowski.

Dopełnieniem tegorocznego depozytu Muzeum Narodowego we Wrocławiu w zamku Książ są zabytki militarne. Muzeum przekazuje w depozyt trzy szable kawaleryjskie, w tym jedną oficerską, które pochodzą z XIX wieku. Wybór tych zabytków to nie jest przypadkowy. W zamku była niegdyś sala rycerska – zbrojownia, a właściciele zamku zapamiętani zostali także jako wyborni rycerze i żołnierze.

(MM)

REKLAMA

REKLAMA