https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Strefa bezpieczeństwa

Z okazji 25-lecia działalności WSSE „INVEST-PARK” został zorganizowany Tydzień Bezpieczeństwa #StrefaBezpieczeństwa. Celem 5 wydarzeń, które były adresowane głównie dla firm działających w wałbrzyskiej strefie, było propagowanie kultury bezpieczeństwa zarówno w życiu zawodowym, jak i wolnym czasie.

– Jaka jest odpowiedzialność kierowników za bezpieczną pracę zespołu? Jakie są aktualne zagrożenia cyberprzestępczością? Jak można doskonalić techniki bezpiecznej jazdy? Jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy? Jak ugasić pożar? To wszystko w dniach 11-15 lipca br., w ramach współpracy z WSSE, przygotowali eksperci, którzy kwestię bezpieczeństwa traktują priorytetowo i wiedzą jak ważne jest minimalizowanie ryzyka oraz misja edukacyjno – szkoleniowa w tym zakresie. Uczestnicy, oprócz teorii, mieli niecodzienną możliwość praktycznego doskonalenia swoich umiejętności, a także obserwowania z bliska chociażby akcji ratowniczej PSP – mówi Piotr Wojtyczka, prezes zarządu WSSE „INVEST-PARK”.

11 lipca – webinarium: odpowiedzialność kierowników za bezpieczeństwo pracowników. W otwartym spotkaniu uczestniczyło ok. 70 osób. Słuchacze dostali garść praktycznych wskazówek i odniesień  do przepisów prawa pracy, dotyczących odpowiedzialności kierowników za bezpieczeństwo pracowników, którymi zarządzają. Wśród uczestników znaleźli się zarówno ci, którzy odpowiadają za przestrzeganie BHP i kontrolują – czyli służba BHP, jak i ci, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo swoich pracowników – managerowie. Na czacie wywiązała się ciekawa dyskusja, a ekspert odpowiadał na wszystkie pytania od uczestników. Zarówno tematyka, jak i sposób prowadzenia webinarium, spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

12 lipca – webinarium: cyberprzestępczość – aktualne zagrożenia, spotkanie otwarte, cieszące się dużym zainteresowaniem uczestników.

13 lipca – Tor Wyścigowy Silesia Ring. Szkolenie zaplanowane na Torze Silesia Ring spotkało się z dużym zainteresowaniem i dużymi emocjami. Komplet uczestników miał jedyną w swoim rodzaju możliwość sprawdzenia i zweryfikowania swoich umiejętności bezpiecznej jazdy samochodem. Szkoleniowcy przekazali cenne uwagi teoretyczne, które uczestnicy mogli przećwiczyć w bezpiecznych warunkach pod okiem trenerów. Zostali poddani próbie na płycie poślizgowej, doskonalili hamowanie awaryjne, mieli do dyspozycji symulator jazdy itp. A wszystko to na terenie bardzo nowoczesnego obiektu sportowego.

14 lipca – hala WSSE – kurs pierwszej pomocy. Przy ul. Villardczyków 17 w Wałbrzychu, w bliskiej odległości od miejsca, w którym powstaje centrum szkoleniowe WSSE, dla inwestorów zorganizowany został niecodzienny kurs pierwszej pomocy, połączony ze specjalnie przygotowanym pokazem przez Państwową Straż Pożarną w Wałbrzychu. Ekspert – Łukasz Wasilewski, wykwalifikowany ratownik medyczny – przekazał bardzo cenne uwagi na temat obowiązków i dobrych praktyk przy zabezpieczaniu miejsca  wypadku i udzielania pierwszej pomocy, w tym: sposobu ratowania poszkodowanego z wraku samochodu, wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej, zasad obsługi defibrylatora. To wszystko w praktyce, pod okiem ekspertów, po części teoretycznej, mogli osobiście przećwiczyć uczestnicy wydarzenia. Najwięcej emocji, w tym dniu, wywołał pokaz PSP. Rozcinanie wraku samochodu i uwalnianie poszkodowanego, a także gaszenie pojazdu z udziałem strażakówi przy użyciu wozów strażackich typu technicznego oraz gaśniczego, ze szczegółowym opisem poszczególnych działań – temu wszystkiemu mogli przyglądać się z bliska uczestnicy kursu, którzy mieli także unikalną możliwość poznania sprzętu, który strażacy muszą mieć ze sobą przy każdej akcji ratowniczej.

15 lipca – Windhunter Academy. W Szczawnie – Zdroju, w siedzibie Windhunter Academy, dla inwestorów strefowych odbyło się szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Trenerzy omówili ryzyko i zagrożenia pożarowe, ze szczególnym uwzględnieniem tych występujących w zakładach przemysłowych. Następnie, w części praktycznej, firma Windhunter przygotowała dla uczestników spotkania m.in. gaszenie rzeczywistego ognia – tutaj można było przećwiczyć obsługę gaśnic, przejście toru przeszkód w zadymionej komorze, ratowanie człowieka z płonącego budynku (VR).

– Tym ostatnim szkoleniem zakończyliśmy I Tygodzień Bezpieczeństwa, która pobudził apetyty zarówno nasze, jak i uczestników. Podsumowując: w zorganizowanym przez WSSE Tygodniu Bezpieczeństwa wzięło udział około 250 osób, którzy mieli do dyspozycji ok. 22 godziny szkoleniowe – podsumowuje prezes WSSE „INVEST-PARK”.

(MM)

REKLAMA

REKLAMA