https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Ratujmy życie oddając krew

W reakcji na brak krwi w szpitalach, co w wakacje powtarza się każdego roku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu organizuje wakacyjny chalenge „Oddaję krew, niosę pomoc!”. – Bijemy rekordy oddanych litrów krwi – mówią pracownicy wałbrzyskiej stacji krwiodawstwa.

– Chcemy zmobilizować i zaangażować w tę ważną sprawę funkcjonariuszy policji, służby więziennej, straży miejskiej oraz strażaków z Wałbrzycha i okolicznych miejscowości. A także mieszkańców Wałbrzycha i okolicznych miejscowości – mówią pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Krew mogą oddać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów; u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii); które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia; nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA