https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Trzech Tenorów Fotografii: Neugebauer, Plewiński, Rolke

W dniach 1 – 24 lipca 2022 r., we wrocławskiej Galerii Foto-Gen przy placu bp. Nankiera 8, będzie można obejrzeć nową wystawę trzech wybitnych fotografików: Jerzego Neugebauera, Tadeusz Rolkego i Wojciecha Plewińskiego, którzy na stałe wpisali się w historię polskiej sztuki fotograficznej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 1 lipca br. o godz. 18.00, a spotkanie autorskie – 9 lipca br. o  godz. 14.00 w Galerii Foto-Gen.

– Trzech Tenorów Fotografii. Trzy różne osobowości, trzy różne sposoby patrzenia na świat, trzy różne style, wrażliwości i wszystko, co w słowie „tenor” znajdziemy. Wystawa, która po raz pierwszy i jako jedyna pozwoli tym Trzem Tenorom spotkać się na jednej, najważniejszej scenie, jaką jest życie… Dziesiątki tysięcy zdjęć – głównie na kliszach o różnych wymiarach – od małego obrazka po rozmiary studyjne. Dziesiątki rozmaitych aparatów, tysiące lokalizacji, niezliczone modelki – rzadziej modele, artyści, ludzie zwykli i niezwykli, zdarzenia. Politycy (czasami), poeci, wspaniałe aktorki i aktorzy, reżyserzy – ci z Oscarami i ci bez. Kobiety kochane i podziwiane. Ubrane. I nagie. Pejzaże Polski i innych krajów. Ruiny miast. Ludzki trud. Radość i smutek. Życie w całej krasie. Można by tak w nieskończoność wyliczać tematy zdjęć naszych bohaterów. Wszyscy trzej fotografowali mniej więcej w tym samym czasie. Ale najszybciej zaczął Tadeusz. Już podczas drugiej wojny światowej. To jego wchłonęło życie wojennej Warszawy i powojennych jej ruin… – pisze kurator wystawy Waldemar Plusa.

Neugebauer, Rolke i Plewiński to artyści urodzeni przed drugą wojną światową, którzy dziś mają razem 278 lat. Wszyscy trzej zarabiali na życie, dokumentując otaczającą ich rzeczywistości, choć każdy z nich patrzył przez obiektyw w zupełnie inny sposób i upodobał sobie inny styl pracy.

Jerzy Neugebauer zasłynął cyklem są zdjęcia z 1975 roku. Jako jedyny fotografował ostatni koncert Artura Rubinsteina w Polsce, a dwa zdjęcia z tego cyklu znajdą się na lipcowej wystawie.

Tadeusz Rolke ciągle tworzy. Przemierza kraj, otwierając wystawy i robiąc zdjęcia modelkom – stały się one jego życiową pasją. Choć, jak sam mówi, to zdjęcia z cyklu, który zajął i zajmuje artyście ostatnie 20 lat życia – Tu byliśmy są esencją jego twórczości.

Wojciech Plewiński to autor dziesiątek wspaniałych cykli i dokumentów minionego czasu., w tym najważniejszego cyklu z pierwszego wyjazdu w 1957 r. za granicę, do Włoch.

***

Jerzy Neugebauer (ur. 1930, Łódź) – portrecista i fotograf teatralny, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego oraz The Royal Photographic Society of Great Britain. Związany z łódzkimi teatrami: Teatrem Wielkim, Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka, Teatrem im. Stefana Jaracza i Teatrem Powszechnym. Dwukrotnie uhonorowany odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, nagradzany w Polsce i za granicą, m.in. tytułem Artiste FIAP, pierwszą nagrodą Międzynarodowego Triennale Fotografii Teatralnej w Jugosławii, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wojciech Plewiński (ur. 1928, Warszawa) – związany z Krakowem, fotograf teatralny i uliczny, autor ponad 500 okładek tygodnika „Przekrój”. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Dokumentował spektakle, m.in. w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i Teatrze Polskim we Wrocławiu. Fotograf środowiska artystycznego w Krakowie. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Nagradzany głównie za fotografie teatralne.

Tadeusz Rolke (ur. 1929, Warszawa) – prekursor polskiego powojennego fotoreportażu, fotograf modowy, dokumentalista środowisk kulturotwórczych i społeczności romskiej. Współpracował z polskimi i zagranicznymi tytułami, takimi jak: „Świat Młodych”, „Przekrój”, magazyn „Gazety Wyborczej”, „Die Zeit” czy „Art”. Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografuje od ponad 70 lat, tworzy w Polsce i za granicą (RFN, Włochy). Jego archiwum w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie liczy ponad 62 000 negatywów oraz 4 000 slajdów. Współtwórca wydawnictwa edition.fotoTAPETA.

***

Miejsce wystawy:

Galeria Foto-Gen, plac bp. Nankiera 8, Wrocław

Bilety:

normalny – 10 zł
ulgowy* – 5 zł
grupowy – 7 zł od osoby (grupa od 8 osób)
grupowy ulgowy* – 3,50 zł od osoby (grupa od 8 osób)
rodzinny – 15 zł ( 1 osoba dorosła +do pięciu dzieci)
oprowadzania grup (od 8 osób) z kuratorem galerii*:
— j. polski: 20 zł
— j. angielski: 30 zł
*Bilet ulgowy przysługuje: emerytom, rencistom, uczniom, studentom

Godziny otwarcia Galerii:

wtorek–niedziela 10.00–18.00

Organizatorami wystawy są: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Sponsorzy: ArtBankIncArt Hotel, Awake Property, FalterZAiKS

Patroni medialni: doc! photo magazinekwartalnik FOTOGRAFIAmiesięcznik OdraDOKiS.plPismo Artystyczne FormatRadio WrocławRadio Wrocław KulturaRadio RamTVP3 WrocławPIK Wrocław

Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

REKLAMA

REKLAMA