https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Rewolucja w PiS: Maciej Badora przejmuje partyjne stery w Wałbrzychu

Minister Michał Dworczyk przestał być szefem struktur Prawa i Sprawiedliwości w byłym województwie wałbrzyskim, a wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko przestał być pełnomocnikiem partii w Wałbrzychu. Na Dolnym Śląsku władzę w PiS przejęła Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, a partyjne stery w Wałbrzychu odzyskał były poseł PiS Maciej Badora.

Zmiany w funkcjonowaniu Prawa i Sprawiedliwości zostały zatwierdzone 28 czerwca 2022 roku podczas posiedzenia Komitetu Politycznego PiS. Władze ugrupowania dokonały gruntownej zmiany swoich struktur, dopasowując jest do jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu RP. W ten sposób zamiast 41 okręgów powstało ich aż 100. Jednocześnie zapadła decyzja, że osoby pełniące funkcje ministrów oraz zasiadające we władzach Sejmu i Senatu RP nie będą mogły pełnić funkcji pełnomocników okręgowych. W ten sposób władzę w byłym województwie stracił Minister – Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który w listopadzie 2019 roku przejął także partyjne stery na Dolnym Śląsku z rąk Adama Lipińskiego. Od 1 lipca zastąpi go pochodząca z Jawora Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która będzie nowym opiekunem regionalnym – jednym z 16 w kraju. Jej zadaniem ma być nadzór nad wprowadzanymi zmianami oraz pełnomocnikami okręgowymi.

W myśl zmian, które wprowadził Komitet Polityczny PiS, byłe województwo wałbrzyskie zostało podzielone na dwa okręgi – takie same jakie obowiązują w wyborach do Senatu RP. Zgodnie z załącznikiem nr 1 do uchwały nr 01/28/06/2022, okręgiem na który składają się oba powiaty wałbrzyskie (ziemski i grodzki, czyli Miasto Wałbrzych) i świdnicki, będzie kierował były poseł Maciej Badora. Natomiast drugim, w skład którego wchodzą powiaty: dzierżoniowski, kłodzki i ząbkowicki pokieruje poseł Marcin Gwóźdź.

Powrót Badory

Dla Macieja Badory jest to powrót na szczyt wałbrzyskich struktur. Przypomnijmy: w czerwcu 2019 roku Michał Dworczyk zastąpił na stanowisku szefa struktur PiS w byłym województwie wałbrzyskim Annę Zalewską, która uzyskała mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Po ustanowieniu pełnomocników PiS w powiatach: ząbkowickim, dzierżoniowskim i kłodzkim, minister Michał Dworczyk ustanowił również pełnomocników w powiecie świdnickim oraz ziemskim powiecie wałbrzyskim. Zostali nimi poseł Ireneusz Zyska i były wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński. Ostatnią decyzją pełnomocnika okręgowego było powołanie, na wniosek ówczesnego przewodniczącego wałbrzyskiego Komitetu Terenowego PiS w Wałbrzychu Cezarego Kuriaty, pełnomocnika dla tej jednostki organizacyjnej PiS. Pełnomocnikiem Komitetu Terenowego Prawa i Sprawiedliwości w Wałbrzychu, największego w okręgu wałbrzyskim, został ustanowiony Maciej Badora, pełniący wtedy mandat posła na Sejm RP, który objął po wyborze Anny Zalewskiej do europarlamentu. Ale w styczniu 2020 roku zapadła decyzja o odwołaniu Macieja Badory z funkcji pełnionej w partii. Działacze PiS w Wałbrzychu odwołanie byłego posła tłumaczyli jego pracą na stanowisku doradcy Marszałek Sejmu Elżbiety Witek i częstymi pobytami w Warszawie.

Druga wojna w wałbrzyskim PiS

Zastąpił go Kamil Zieliński, który na stanowisku szefa wałbrzyskich struktur utrzymał się do 12 stycznia 2021 roku. Tego dnia – na wniosek Michała Dworczyka – prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o rozwiązaniu organizacji terenowej oraz wykluczeniu członków PiS w Wałbrzychu. Decyzja została zatwierdzona przez Komitet Polityczny PiS i weszła w życie z dniem podjęcia. Rozwiązanie PiS w Wałbrzychu było konsekwencją opublikowania nagrań ukazujących konflikt pomiędzy lokalnymi działaczami tej partii z frakcji byłej minister edukacji Anny Zalewskiej i z frakcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. Prawo i Sprawiedliwość w październiku 2021 r. rozpoczęło odbudowę swoich struktur w Wałbrzychu. Na początku w szeregach partii było 25 osób (przed rozwiązaniem było ich ok. 80), a na ich czele stanął Grzegorz Macko – Wicemarszałek Dolnego Śląska, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i wieloletni współpracownik ministra Michała Dworczyka. Jego misja zakończy się 1 lipca 2022 r.

Robert Radczak (fot. użyczone przez M.Badorę)

REKLAMA

REKLAMA