https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Podziemny świat w Starej Kopalni

Niezwykłą, stałą ekspozycję zdjęć przygotowuje Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. 13 maja zostanie otwarta wystawa zawierająca prawdziwe unikaty. Przedwojenne negatywy dokumentujące prace górników w wałbrzyskich zakładach są prawdziwym historycznym skarbem i stanowią dużą wartość dla kopalni.

– „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” to pierwsza odsłona wystawy z całej serii ponad 100 negatywów z I połowy XX wieku. Są to doskonale zachowane, oryginalne fotografie miejsc, których w tamtym okresie fotografować nie można było. Oznacza to, że pozyskane przez Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia prace z prywatnej kolekcji rodziny z Niemiec to cały zbiór zdjęć, wykonanych zapewne na zlecenie i ze specjalną przepustką, dokumentujących prace podziemne w kopalni za czasów niemieckiego Waldenburga. Ta kolekcja, to perełka nie tylko dla miłośników historii, przemysłu i górnictwa. To również prawdziwe złoto dla pasjonatów fotografii. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia są tak dobrze zachowane, że udało się określić z jakiego okresu pochodzą, jakim sprzętem zostały wykonane, rozpoznać miejsca, a nawet odnaleźć zobrazowane przedmioty z dzisiejszej kolekcji zbiorów kopalni. Do tej pory, z tego okresu znane były tylko pojedyncze zdjęcia dokumentujące prace w wałbrzyskich zakładach górniczych. Był zakaz fotografowania podziemnych zakładów. Teraz Stara Kopalnia jest w posiadaniu całej kolekcji, której wernisaż już w piątek 13 maja o godzinie 18.00 w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu na terenie instytucji. Zdjęcia trafiły do Wałbrzycha i stały się własnością wałbrzyskiej górniczej atrakcji już w 2020 roku. Okoliczności pandemii, dokładne badania nad zdjęciami oraz użycie nowoczesnych technologii do zaprezentowania ich w większym formacie z zachowaniem wysokiej jakości, sprawiły że potrzeba było dwóch lat na zaprezentowanie ich ich publiczności – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.

„Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” to prezentacja m.in. materiałów systemów eksploatacji, obudowy wyrobisk, organizacji pracy, czy maszyn i sprzętu górniczego. To prawdziwy wizualny dokument historii górniczego trudu wałbrzyskich gwarków. Niezwykle cenny dla miasta zbiór. Wystawę można oglądać w Starej Kopalni od piątku – 13 maja, od godziny 18:00. Tego dnia organizatorzy przygotowali jeszcze jeden element programu. Od godziny 19.00 w kawiarni Sztygarówka, odbędzie się prezentacja zdjęć przygotowana przez górników, prelekcja na temat techniki fotograficznej oraz odczytanie listu od byłych właścicieli kolekcji, od których Stara Kopalnia nabyła zdjęcia.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty