https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Podziemny świat w Starej Kopalni

Niezwykłą, stałą ekspozycję zdjęć przygotowuje Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. 13 maja zostanie otwarta wystawa zawierająca prawdziwe unikaty. Przedwojenne negatywy dokumentujące prace górników w wałbrzyskich zakładach są prawdziwym historycznym skarbem i stanowią dużą wartość dla kopalni.

– „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” to pierwsza odsłona wystawy z całej serii ponad 100 negatywów z I połowy XX wieku. Są to doskonale zachowane, oryginalne fotografie miejsc, których w tamtym okresie fotografować nie można było. Oznacza to, że pozyskane przez Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia prace z prywatnej kolekcji rodziny z Niemiec to cały zbiór zdjęć, wykonanych zapewne na zlecenie i ze specjalną przepustką, dokumentujących prace podziemne w kopalni za czasów niemieckiego Waldenburga. Ta kolekcja, to perełka nie tylko dla miłośników historii, przemysłu i górnictwa. To również prawdziwe złoto dla pasjonatów fotografii. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia są tak dobrze zachowane, że udało się określić z jakiego okresu pochodzą, jakim sprzętem zostały wykonane, rozpoznać miejsca, a nawet odnaleźć zobrazowane przedmioty z dzisiejszej kolekcji zbiorów kopalni. Do tej pory, z tego okresu znane były tylko pojedyncze zdjęcia dokumentujące prace w wałbrzyskich zakładach górniczych. Był zakaz fotografowania podziemnych zakładów. Teraz Stara Kopalnia jest w posiadaniu całej kolekcji, której wernisaż już w piątek 13 maja o godzinie 18.00 w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu na terenie instytucji. Zdjęcia trafiły do Wałbrzycha i stały się własnością wałbrzyskiej górniczej atrakcji już w 2020 roku. Okoliczności pandemii, dokładne badania nad zdjęciami oraz użycie nowoczesnych technologii do zaprezentowania ich w większym formacie z zachowaniem wysokiej jakości, sprawiły że potrzeba było dwóch lat na zaprezentowanie ich ich publiczności – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.

„Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” to prezentacja m.in. materiałów systemów eksploatacji, obudowy wyrobisk, organizacji pracy, czy maszyn i sprzętu górniczego. To prawdziwy wizualny dokument historii górniczego trudu wałbrzyskich gwarków. Niezwykle cenny dla miasta zbiór. Wystawę można oglądać w Starej Kopalni od piątku – 13 maja, od godziny 18:00. Tego dnia organizatorzy przygotowali jeszcze jeden element programu. Od godziny 19.00 w kawiarni Sztygarówka, odbędzie się prezentacja zdjęć przygotowana przez górników, prelekcja na temat techniki fotograficznej oraz odczytanie listu od byłych właścicieli kolekcji, od których Stara Kopalnia nabyła zdjęcia.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA