Górnik w finale I ligi!

W piątym meczu półfinału play off I ligi koszykarzy Górnik Wałbrzych pokonał we własnej hali Kotwicę Kołobrzeg 95:92 (20:23, 19:20, 32:20, 24:29). Wałbrzyszanie już w weekend rozegrają pierwsze dwa mecze finału z Sokołem w Łańcucie.

Decydujący mecz Górnik rozpoczął od prowadzenia 11:2, a po 6 minutach gry wygrywał już 18:8. Ale po czasie na żądanie trenera Rafała Franka, Kotwica ruszyła do odrabiania strat. Przez ostatnie 2 minuty i 48 sekund I kwarty wałbrzyszanie nie byli w stanie trafić do kosza kołobrzeżan, którzy szybko zniwelowali straty i na pierwszą przerwę schodzili prowadząc 23:20. Po wznowieniu gry Hubert Pabian rzutem z wyskoku za 2 pkt. doprowadził w 13 min. meczu do remisu 27:27, ale dobrze broniący goście znów sparaliżowali poczynania ofensywne wałbrzyszan, a sami trafiali i na 3 min. przed końcem I połowy, po trafieniu zza łuku Nelsona, wygrywali już 41:30. W końcówce Górnik poprawił obronę i za sprawą rzutów wolnych Piotra Niedźwiedzkiego i Krzysztofa Jakóbczyka oraz trójki Damiana Durskiego zmniejszył straty do zaledwie 2 oczek (39:41).

Po zmianie stron gra się wyrównała, ale w końcówce III kwarty podopieczni trenera Łukasza Grudniewskiego przypuścili decydujący atak. Na 2 min. i 46 sek. przed syreną kończącą tę ćwiartkę, Damian Pieloch, trafieniem zza linii 6,75 m, wyprowadził Kotwicę na prowadzenie 60:61, ale potem znakomitą serię rzutową zanotował Jan Malesa. Jego 9 punktów z rzędu pozwoliło wałbrzyszanom wyjść na ostatnie 10 minut z prowadzeniem 71:63. Ostatnią kwartę od trafień rozpoczęli Jakóbczyk i Malesa, po których przewaga Górnika wzrosła do 12 punktów (75:63). Kiedy już około 1650 kibiców zebranych w hali Aqua Zdrój spodziewało się łatwej końcówki, do akcji wkroczył Mikołaj Kurpisz. Podkoszowy Kotwicy zdobył 7 punktów z rzędu i znów zrobiło się nerwowo. Na 2 min. przed końcową syreną Nelson dwa razy zbijał przewagę do 2 pkt., ale w samej końcówce znów trafiał Malesa, który zapewnił Górnikowi zwycięstwo 93:92 i awans do wielkiego finału.

Walka o zwycięstwo w I lidze oraz o prawo gry w ekstraklasie będzie toczyła na takich samych zasadach, jak we wcześniejszych rundach, czyli do 3 zwycięstw. Pierwsze dwa mecze zostaną rozegrane w Łańcucie 14 i 15 maja o godz. 17.30, trzeci i ewentualnie czwarty mecz odbędą się 21 i 22 maja w Wałbrzychu, a jeśli potrzebny będzie piąty mecz, to zostanie on rozegrany 25 maja w hali Sokoła.

Górnik Wałbrzych – Kotwica Kołobrzeg 95:92 (20:23, 19:20, 32:20, 24:29)

Górnik: Dymała 19, Malesa 18, Jakóbczyk 14, Niedźwiedzki 12, Pabian 11, Zywert 10, Cechniak 6, Durski 5, Ratajczak 0, Kruszczyński 0.

Kotwica: Nelson 27, Kurpisz 26, Śmigielski 9, Kowalenko 8, , Kutta 7, Pieloch 7, Itrich 5, Jakubiak 3Wieczorek 0.