https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Złodzieje czekają na twój błąd

Ciepłe dni sprawiają, że częściej przebywamy poza domem, podróżujemy lub aktywnie spędzamy czas na szlakach turystycznych, czy podczas prac w ogrodach. To także okres wzmożonej aktywności złodziei, którzy wykorzystują naszą nieuwagę. A to może być niezwykle kosztowne.

Włamywacze tylko czekają, by okraść nasz dom, mieszkanie lub samochód, dlatego wałbrzyscy funkcjonariusze przypominają zasady, które pozwolą nam nie paść ofiarą przestępców i w tych przypadkach.

– Zwracajmy uwagę na to, aby nie pozostawiać wartościowych rzeczy w pojazdach. Maksymalnie zadbajmy także o bezpieczeństwo własnego mieszkania – mówi aspirant sztabowy Agnieszka Głowacka-Kijek z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. – Nie trzymajmy zbyt dużej ilości gotówki oraz cennych rzeczy w domu. Swoje oszczędności umieszczajmy na kontach w banku. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Załóżmy domofon przed wejściem do budynku lub domku jednorodzinnego. Zainstalujmy dobrej klasy zamki do drzwi wejściowych oraz zadbajmy o oświetlenie na swojej posesji, dookoła budynku lub na korytarzu. Zapiszmy cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wszystkich cennych urządzeń. Nie chwalmy się swoim ewentualnym bogactwem. Zwróćmy uwagę na obcych ludzi kręcących się w okolicach naszych posesji lub na klatkach schodowych. Zapamiętajmy jak wyglądają. W przypadku osób podających się za pracowników realizujących nagłą awarię, na przykład sieci wodociągowej, zawsze sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób, których nie znamy. Nie tolerujmy na klatkach schodowych, w piwnicach i na strychach tzw. melin pijackich. Pamiętajmy o dobrej komunikacji z sąsiadami. Współdziałajmy ze sobą. Zwracajmy uwagę na ich mieszkanie podczas nieobecności. Nie pozostawiajmy widocznych oznak swojego dłuższego pobytu poza miejscem zamieszkania. Pamiętajmy! Na wszelki wypadek ubezpieczmy swoje mieszkanie.

Policjanci przypominają także jak zapobiegać i nie dopuścić do kradzieży z włamaniem do pojazdu oraz kradzieży samego pojazdu lub jego elementów. Oto kilka porad na co zwrócić szczególna uwagę:

– Nie zostawiajmy wartościowych rzeczy w samochodzie, szczególnie w widocznym miejscu. Za każdym razem, kiedy wychodzimy z pojazdu, nawet na chwilę, ryglujmy zamek w drzwiach. W sobie tylko znanym miejscu, oznaczmy przy pomocy specjalistycznej firmy swój samochód. Nie zostawiajmy kluczyków w samochodzie. Zainstalujmy alarm i włączajmy go zawsze, nawet jeżeli opuszczamy samochód tylko na chwilę. Zwracajmy uwagę na to, kto pojawia się obok zaparkowanych samochodów. Kupujmy specjalne śruby i klucze do kół, aby je zabezpieczyć przed kradzieżą. Zawsze zamykajmy korek wlewu paliwa na kluczyk. Nie zostawiajmy dokumentów pojazdu w jego wnętrzu. Jeżeli nie posiadamy garażu, ani nie pozostawiamy samochodu na parkingu strzeżonym, parkujmy zawsze w miejscu doświetlonym i widocznym dla innych ludzi. Oznakujmy w sposób sobie znany ważne ruchome elementy pojazdu (akumulator, opony, reflektory, felgi), w przypadku kradzieży łatwiej będzie je rozpoznać. Pamiętajmy, aby w przypadku uzyskania informacji o kradzieży niezwłocznie poinformować dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem 112. Szybka reakcja społeczeństwa, to szybka interwencja policji, a tym samym duża szansa na odzyskanie skradzionego mienia – dodaje Agnieszka Głowacka-Kijek.

Wałbrzyscy policjanci przypominają także, że oszuści często próbują wyłudzić pieniądze posługując się danymi personalnymi innych osób. Jeśli ktoś zgubił dokument tożsamości lub został on ukradziony należy jak najszybciej zgłosić jego utratę w banku oraz w instytucji, która go wydała.

– Dlaczego jest bardzo ważne, aby w przypadku utraty dokumentu jak najszybciej powiadomić bank oraz instytucję, która wydała dokument o takim zdarzeniu? Ponieważ oszuści czekają tylko na okazję, aby skorzystać z naszych danych personalnych i wziąć kredyt lub też podpisać umowę na świadczenie innych usług. Często okazuje się, że po kilku miesiącach faktyczny poszkodowany otrzymuje powiadomienie o prowadzonym w stosunku do niego postępowaniu windykacyjnym ze względu na powstałe zadłużenie, o którym nic nie wie. Zanim sprawa rozwiąże się, może to potrwać kilka miesięcy. Przez ten czas tracimy tylko nerwy. Jak temu zaradzić? Od kilku lat w Polsce prowadzona jest kampania informacyjna „Dokument zastrzeżony”, którą wspierają policjanci. Pamiętajmy, w przypadku utraty dokumentu tożsamości zastrzeżmy go w swoim banku lub też innym, który przyjmuje zastrzeżenia od osób niebędących jego klientami. Jeżeli do utraty doszło w wyniku kradzieży, należy fakt ten zgłosić także Policji. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu. Oto zestaw podstawowych dokumentów, które należy zastrzec w przypadku ich utraty: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, książeczka żeglarska, dowód rejestracyjny, karta pobytu. Ważne, aby jak najszybciej zgłosić i zablokować także wszystkie utracone karty płatnicze. Zbliżeniowa technologia PayPass umożliwia przecież w Polsce dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Pamiętajmy! Nie udostępniajmy swoich danych osobowych nieznajomym. Sprawdzajmy z kim mamy do czynienia podczas rozmów telefonicznych. Logujmy się tylko do usług internetowych, które nie budzą wątpliwości, co do wykorzystania uzyskanych informacji o nas – wylicza oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty