https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Czyste rzeki to nasza wspólna sprawa

Ponad 80 proc. zanieczyszczeń mórz pochodzi z głębi lądu. A więc jeśli chcemy mieć czysty Bałtyk, to musimy zatroszczyć się o czystość rzek. Dlatego w najbliższy weekend rusza Akcja Czysta Odra – kolejna ekologiczna inicjatywa Credit Agricole i EFL. Dołączyć może każdy, także w Wałbrzychu.

– Śmieci spływają do morza rzekami nawet z bardzo odległych regionów, także z gór i miast takich jak Wałbrzych. Można więc powiedzieć, że wszyscy przyczyniamy się do narastania tego problemu – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik banku Credit Agricole. – Potrzebujemy zmiany świadomości i nawyków społeczeństwa. A im więcej osób zaangażuje się w takie aktywne działania jak sprzątanie rzek, tym łatwiej będzie tej zmiany dokonać.

Dlatego bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL, wspólnie z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim, od stycznia organizują Wiślaną Odyseję – ekologiczny marsz wzdłuż nurtu Królowej Polskich Rzek, połączony ze sprzątaniem jej brzegów. A teraz zachęcają również do udziału w kolejnej inicjatywie: Akcji Czysta Odra. W ciągu 10 dni: od 29 kwietnia do 8 maja wolontariusze i wolontariuszki posprzątają Odrę na całej jej 854-kilometrowej długości: od źródeł w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim. Lokalne akcje sprzątania odbywać się będą również na dopływach Odry, m.in. na Pełcznicy i Szczawniku.

– W piątek 29 kwietnia o godz. 16 spotykamy się na polanie nad ulicą Książańską i posprzątamy dolinę rzeki Szczawnik na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Natomiast w następną sobotę 7 maja będziemy sprzątać Pełcznicę przepływającą przez centrum naszego miasta. Każdy może dołączyć i pomoc nam walczyć z nadmiarem plastikowych odpadów w środowisku. Zapraszamy do grupowego udziału całe rodziny i przyjaciół – zachęca Paweł Siodłak ze stowarzyszenia Czysty Wałbrzych. Zgłoszenia udziału i prośby o dodatkowe informacje można przesyłać na adres: czystywch@gmail.com.

Akcji Czysta Odra patronują marszałkowie województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, a także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie nadodrzańskich miast i gmin.

(PP)

REKLAMA

REKLAMA