Falstart Górnika

Górnik Wałbrzych sensacyjnie przegrał we własnej hali z AZS AGH Kraków 85:92 w pierwszym meczu ćwierćfinału play off I ligi koszykarzy. Gra toczy się do trzech zwycięstw, a kolejne spotkanie zostanie rozegrane w środę – 20 kwietnia o godz. 19.00 w hali Aqua Zdrój w Wałbrzychu.

Górnik, który po sezonie zasadniczym zajął 2 miejsce w I lidze, był zdecydowanym faworytem konfrontacji z krakowianami, którzy do ostatniej kolejki musieli martwić się o miejsce w fazie play off i – ostatecznie zajęli 7 lokatę. W sezonie regularnym wałbrzyszanie dwukrotnie pewnie zwyciężyli krakowskich akademików (w Krakowie 91:64 oraz 90:75 w Wałbrzychu), ale we wtorkowym spotkaniu, które inaugurowało rywalizację o awans do ekstraklasy, od początku mieli problemy. Pierwszą kwartę przegrali 16:26, ale dwie kolejne wygrali 23:20, 26:20 i na ostatnią odsłonę wyszli przegrywając 65:66. Czwartą ćwiartkę Górnik rozpoczął od punktów Krzysztofa Jakóbczyka i Damiana Cechniaka, ale Szymon Pawlak, który do 10 kolejki był w ekipie z Wałbrzycha, zdobył dla krakowian 3 punkty z linii rzutów wolnych. Kolejna seria gospodarzy, po trafieniach Jana Malesy i Kamila Zywerta dała im znów prowadzenie 74:69 i mogło się wydawać, że sytuacja została opanowana. Niestety, podopieczni trenera Łukasza Grudniewskiego przestali trafiać, a akademicy szybko odwrócili wynik i odbudowali swoją przewagę. Nie przeszkodziła im w tym przerwa na żądanie szkoleniowca biało – niebieskich, bo jego podopieczni przez około 4 minuty razili indolencją strzelecką. Na 4 minuty i 40 sekund przed syreną kończącą zawody AZS AGH prowadził 81:74, ale po punktach Jakóbczyka na minutę i 42 sekundy przed końcem podstawowego czasu gry, było już tylko 82:86, ale krakowianie nie pozwolili odebrać sobie zwycięstwa.

20 kwietnia o godz. 19.00 zostanie rozegrane drugie spotkanie tych drużyn, a potem rywalizacja przeniesie się do Krakowa, gdzie 23 i ewentualnie 24 kwietnia zostaną rozegrane dwa spotkania. Jeśli żadnej z drużyn nie uda się wygrać obu meczów i będzie remis 2:2, to decydujące starcie zostanie rozegrane 27 kwietnia w Wałbrzychu. Zwycięzca w półfinale spotka się ze zwycięzcą pary Kotwica Kołobrzeg – WKK Wrocław (pierwszy mecz wygrali wrocławianie 66:65) i na tym etapie gra toczyć się będzie do 3 zwycięstw w takim samym układzie spotkań (2-2-1), czyli pierwszy dwumecz odbędzie się na parkiecie wyżej sklasyfikowanej drużyny. Jeśli podopieczni trenera Łukasza Grudniewskiego uporają się z krakowianami, to pierwsze dwa mecze półfinałowe rozegrają w hali Aqua Zdrój w dniach 30 kwietnia – 1 maja, trzecie i ewentualne czwarte spotkanie odbędą się w hali rywala 7 maja i ewentualnie 8 maja, a jeśli one nie wyłonią zwycięzcy, to finalistę poznamy w decydującym starciu, które zostanie rozegrane 11 maja w Wałbrzychu.

Przegrani półfinaliści w dniach 14 maja i 18 maja rozegrają dwumecz o 3 miejsce w I lidze, natomiast zwycięzcy spotkają się w wielkim finale. Do wyłonienia mistrza I ligi, który tym samym wywalczy awans do ekstraklasy, potrzebne będą 3 zwycięstwa. W finale rywalizacja będzie toczyła na takich samych zasadach, jak we wcześniejszych rundach. Pierwsze dwa mecze zostaną rozegrane 14 i 15 maja w hali zespołu wyżej sklasyfikowanego po sezonie zasadniczym, trzeci i ewentualnie czwarty mecz odbędą się 21 i 22 maja, a jeśli potrzebny będzie piąty mecz, to zostanie on rozegrany 25 maja u wyżej rozstawionego przeciwnika.

Górnik Wałbrzych – AZS AGH Kraków 85:92 (16:26, 23:20, 26:20, 20:26)

Górnik: Durski 19, Dymała 13, Jakóbczyk 12, Zywert 11, Pabian 9, Niedźwiedzki 8, Malesa 7, Cechniak 6, Kruszczyński, Ratajczak.