https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Powitali wiosnę z GOPR

W tym roku wiosnę w Boguszowie-Gorcach powitano już 19 marca. Pogoda była idealna do wędrowania i było to widać w boguszowskim Rynku, gdzie rozpoczęła się tegoroczna wyprawa. Na poszukiwania wiosny wybrało się około 140 mieszkańców Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju, Kamiennej Góry, Jeleniej Góry, Wrocławia, Zielonej Góry, Boguszowa-Gorc oraz innych miejscowości.

Każdy z uczestników na początek otrzymał pamiątkowy znaczek oraz drukowane materiały imprezowe, a także stokrotki – symbol tegorocznej inauguracji sezonu turystycznego. Uczestników przywitali przedstawiciele OSiR Boguszów-Gorce oraz Koła Przewodników Sudeckich i Terenowych przy PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu.

– Na trasę ruszyliśmy w trzech grupach. Po drodze podziwialiśmy widoki i panoramę Boguszowa-Gorc z „Wiatraka”, a następnie bliższe i dalsze krajobrazy z Kopiska, zwanego również Bismarckiem. Niektóre ze zdobywanych szczytów są wliczane do m.in. Korony Ziemi Wałbrzyskiej. Pod „Paluchem” zapoznaliśmy się z planami inwestycyjnymi, w okolicach którego planowana jest wiata oraz platforma widokowa. Na szczycie Chełmca czekało na nas ognisko, nad którym mogliśmy usmażyć kiełbaski. W budynku wieży widokowej, udostępnionej tego dnia przez Gminę Szczawno Zdrój, dla spragnionych była ciepła herbata i kawa, okolicznościowe odznaki oraz porcja sudeckich widoków na szczycie wieży. To jeszcze nie koniec atrakcji. Na szczycie Chełmca mogliśmy się dowiedzieć co nieco na temat geologicznej budowy masywu od kolejnego przewodnika wałbrzyskiego PTTK Stanisława Bedry, a z okazji Roku Ratownictwa Górskiego odwiedzili nas ratownicy z Grupy Sudeckiej GOPR: Łukasz Pokorski i Jarosław Wysocki. Opowiedzieli nam jak wygląda od kuchni praca ratownika górskiego oraz krótko przypomnieli jak skutecznie wezwać pomoc gdy będziemy jej potrzebować w górach. Najedzeni, wyedukowani i nasyceni pięknymi widokami wróciliśmy ze szczytu do m.in. Boguszowa-Gorc. Jeśli jeszcze Wam mało podróży poza głównymi szlakami, to zapraszamy na Rajd Walończyków, który już niebawem (23 kwietnia) zaprowadzi nas do Lubawki i Chełmska Śląskiego. Dziękujemy uczestnikom za tak liczny udział. Przewodnikom, przodownikom, ratownikom za przekazanie swojej wiedzy innym – podkreślają organizatorzy „Powitania wiosny z GOPR” w Boguszowie – Gorcach.

(JCF)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty