https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Podziękowali sołtysom

Z okazji Dnia Sołtysa, w Urzędzie Miejskim w Mieroszowie odbyło się spotkanie sołtysów z Gminy Mieroszów z władzami gminy. Była to okazja do podziękowania sołtysom za ich codzienną pracę na rzecz mieszkańców i gminy.

Sołtys to najstarszy funkcjonariusz na ziemiach Polski. Pojawił się w średniowieczu, często funkcję tę otrzymywał zasadźca nowo lokowanej wsi i był przedstawicielem pana feudalnego, miał udział w dochodach feudała oraz sporo uprawnień gospodarczych np. prawo do prowadzenia karczmy lub młyna. Z czasem stopniowo sołtysi tracili znaczenie, stając się łącznikiem między wsią a władzami gminy. Sołtys jest wybierany przez walne zgromadzenie wszystkich dorosłych mieszkańców sołectwa, a oprócz wykonywania zarządzeń gminy, posiada pewne uprawnienia administracyjne. Dzięki takim gospodarzom sołectw, wieś zmienia swoje oblicze. Codziennie, mając pod opieką swoją małą ojczyznę, sołtysi starają się rozwiązywać problemy mieszkańców wsi. A 11 marca przypada Dzień Sołtysa.

– Naszym sołtysom życzymy w dniu ich święta niesłabnącego zapału, wielu wspaniałych pomysłów, dużo satysfakcji z ciężkiej, aczkolwiek wdzięcznej pracy. Dziękujemy za to, że jesteście i wspieracie Gminę Mieroszów – powiedział podczas spotkania z sołtysami burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

A już 12 marca sołtysi z Gminy Mieroszów zorganizowali charytatywny kiermasz ciast z okazji dnia kobiet. Cały dochód z kiermaszu, który został zorganizowany w mieroszowskim Rynku, został przekazany na pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Gminie Mieroszów.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA