https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

38 Bieg Gwarków Edwarda Dudka

– Co za radość! Udało się po raz 38 ukończyć 38 Bieg Gwarków! Wielka szkoda, że tym razem hybrydowo na Przełęczy Jugowskiej w Górach Sowich – mówi Edward Dudek, ultramaratończyk i były zawodnik sekcji narciarskiej Górnika Wałbrzych.

Edward Dudek, jako biegacz narciarski, odnosił liczne sukcesy i był powoływany do reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery narciarskiej został ultramaratończykiem i jest pierwszym Polakiem, który ukończył legendarny Spartathlon – w 246-kilometrowym biegu z Aten do Sparty zajął 4 miejsce oraz zdobywcą Pucharu Europy w Supermaratonach. W okresie pracy w Szkole Podstawowej w Czarnym Borze, wraz z Jerzym Kliszewskim, zorganizowali Narciarski Bieg Krasnali, w którym przygodę z narciarstwem rozpoczynało wielu późniejszych reprezentantów Polski. Prawdopodobnie jest jedynym, który ukończył 38 startów w narciarskim Biegu Gwarków. Przy okazji tegorocznego startu w 38 Biegu Gwarków, odwiedził dawne strony.

– Dwa dni, a tyle się działo. Najpierw Urząd Miejski w Mieroszowie, potem jakże sympatyczne spotkanie w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Czarnym Borze i miłe spotkanie z dyrektor Anną Dziewit. Wszak przed laty pracowałem jako nauczyciel wf w szkole w Czarnym Borze. Potem spotkanie z wójtem Gminy Czarny Bór Adamem Góreckim. Potem pyszny obiad w zabytkowej Karczmie Kamiennej (nic dodać, nic ująć, sala balowa tej karczmy to za moich czasów piękna sala gimnastyczne, gdzie wykuwały się talenty sportowe). Potem wyjazd do Sokołowska – wszak to tam spędziłem kilka lat jako zawodnik Górnika Wałbrzych. Powrót do Wałbrzycha i spotkanie z były m biathlonistą, a dziś przedsiębiorca Krzysztofem Jędrusikiem. Nocleg w hotelu Biały, wyjazd na Przełęcz Jugowską. Spotkanie z Ireneuszem Działkowskim i start – co prawda hybrydowy – w 38 Biegu Gwarków. Na trasie sporo biegaczy narciarskich, o różnych umiejętnościach, zaliczenie wszystkich tras wytyczonych w Górach Sowich. No i największa niespodzianka: na trasę dopingować przyjechali przyjaciele z Wałbrzycha: były nauczyciel i trener Janusz Bator wraz z Krzysztofem Jędrusikiem, ja z medalem 38 Bieg Gwarków więc ja też obdarowałem ich swymi medalami Maratonu Beskidy (to najstarszy górski maraton w Polsce) i koszulkami z tego maratonu – relacjonuje Edward Dudek, czyli popularny Baca.

Bieg Gwarków do 19 lutego

– Trasy na Przełęczy Jugowskiej będą przygotowywane w miarę możliwości. Biegi w ramach 38 Biegu Gwarków zostaną rozegrane w formule hybrydowej do 19 lutego, bez rywalizacji czasowej, a pamiątkowe medale, które w tym roku są prawdziwym trofeum zostaną wręczone 150 osobom (obowiązuje limit), które zapiszą się do startu i pokryją symboliczną opłatę startową. Medale będą wysyłane osobom zapisanym, po podaniu adresu do wysyłki i zaliczeniu wymaganych tras do dnia 15 marca 2022. Wszyscy zapisani zawodnicy dostaną pamiątkowe certyfikaty. By każdy miał szansę przebiegnięcia wymaganych minimum 10 km, w tym roku Bieg Gwarków odbędzie się w dniach 11-19.02 – wyjaśniają organizatorzy.

Trasa BG1: Niedźwiedź (START) → Kozie Siodło → Lis (dolna część) → Lisie Skały(tam zawróć) → Lis (dolna część) → Kozie Siodło (META)

Trasa BG2: Nietoperz (START) → Bielawska Polana (META)

Link do zapisów 38.Biegu Gwarków: https://bit.ly/3oxbkG9

Link do listy osób zapisanych: https://bit.ly/3otfHBS

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/204990351831654/?ref=newsfeed

(RED)

REKLAMA

REKLAMA