https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zatańczyli przeciwko przemocy

Mieszkańcy Wałbrzycha i Świebodzic wzięli udział w akcji Nazywam się Miliard i zatańczyli przeciwko przemocy wobec kobiet.

#NazywamsięMiliard to akcja, która powstała w 2013 roku, a zapoczątkowała ją Eve Ensler – działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet odbywa się w kilkudziesięciu krajach. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, poprzez który uczestniczki manifestują fakt, że to właśnie one rządzą swoim ciałem. Towarzyszy temu zawsze różowy element ubioru. Tegoroczna akcja One Billion Rising Wałbrzych 2022 odbyła się 14 lutego przed galerią w dzielnicy Sobięcin.

– To była tylko chwila, ale jaka chwila… One Billion Rising w Wałbrzychu, czyli tłumnie i radośnie, a najważniejsze, że wielopokoleniowo. Dziękuję każdemu, kto miał czas być z nami mówi Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Wałbrzycha.

Wśród uczestniczek wałbrzyskiego tańca przeciwko przemocy były m.in. senator Agnieszka Kołacz – Leszczyńska, przedstawicielki Dolnośląskiego Kongresu Kobiet, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz mieszkanki Wałbrzycha i okolicznych gmin w różnym wieku.

– Jak co roku nasze uczennice, pod opieką Agnieszki Raciniewskiej reprezentowały naszą szkołę w tak ważnym akcie sprzeciwu przeciwko przemocy wobec kobiet. Tańczyły, aby zamanifestować, że to one rządzą swoim ciałem – mówi Leonard Górski, dyrektor Zespółu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Wałbrzychu.

Poza wspólnym tańcem, podczas wydarzenia można było skorzystać z pomocy i informacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.

Dzień wcześniej przeciwko przemocy, w ramach akcji „One Billion Rising”, zatańczyli mieszkańcy Świebodzic. W wydarzeniu udział wzięli: burmistrz Świebodzic Paweł Ozga, zastępca burmistrza Tobiasz Wysoczański, radna rady miejskiej Ewa Dziwosz, zastępca dyrektora Miejskiego Domu Kultury Aneta Sterna i członek Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Rajca, a także liczna grupa mieszkańców. W tym roku świebodzicką odsłonę akcji poprowadziła Marta Jasińska, która przeprowadziła krótką rozgrzewkę oraz szkolenie z podstawowych kroków. Po nim uczestnicy zatańczyli układ choreograficzny do piosenki „Break the Chain” Teny Clark, wyrażając tym samym wsparcie dla wszystkich kobiet, które doświadczyły przemocy psychicznej lub fizycznej. Następnie burmistrz Paweł Ozga wraz z zastępcą rozdali paniom tulipany.

(RED, WPK)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty