https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Bezcenna pomoc dla uzależnionych i ich rodzin

Problem uzależnień jest powszechnie znany w naszych czasach. Są one jednym z największych zagrożeń współczesności. Alkoholizm, narkomania, lekomania, uzależnienie od dopalaczy, palenia papierosów – to te najbardziej znane, niemalże klasyka. Jednak – szczególnie młodych ludzi – coraz częściej dotykają uzależnienia behawioralne, czyli te dotyczące zachowań. Są równie groźne, tym bardziej, że często bagatelizowane i rozpoznawane bardzo późno – to uzależnienie od Internetu i telefonu komórkowego (fonoholizm).

Problem ten dotyczy coraz częściej nawet małych dzieci. Fonoholik nie rozstaje się ze swoim telefonem, używa go w szkole, kinie, a nawet podczas posiłku rodzinnego. Każda próba ograniczenia użytkowania telefonu powoduje złość i agresję. Gdy nie ma ze sobą aparatu, czuje się podenerwowany i niespokojny. Dla młodych ludzi nowoczesne aparaty stają się „centrum dowodzenia”: dzięki nim robią nimi zdjęcia, kręcą filmy, czatują, słuchają muzyki, grają w gry, surfują w Internecie. Większość nie zdaje sobie sprawy, jakie skutki niesie za sobą nadużywanie tych elektronicznych sprzętów. Obserwujemy gwałtowny wzrost liczby osób uzależnionych. Młodzi ludzie są podatni na różne „nowinki” – często szkodliwe dla ich zdrowia.

Trudno wymieniać wszystkie uzależnienia, ale można pokazać wspólne ich cechy:

• uporczywe dążenie do przyjmowania danej substancji lub wykonywania pewnej czynności (wewnętrzny przymus),

• wykonywanie tych szkodliwych zachowań, pomimo zauważalnych szkód spowodowanych uzależnieniem,

• występowanie przykrych stanów psychicznych oraz dolegliwości fizycznych w okresach abstynencji i uczucie ulgi wywołane przez przyjęcie środka lub wykonanie czynności.

Mogą to być zarówno środki poprawiające doraźnie samopoczucie (alkohol, leki, narkotyki, papierosy), jak i zachowania redukujące napięcie emocjonalne (kompulsywne objadanie się, ćwiczenia fizyczne, Internet). Nie wszystkie środki wywołujące uzależnienie są nielegalne, ale wszystkie mogą wywołać negatywne skutki.

– Gdy nas niepokoi (nasze lub kogoś bliskiego) picie alkoholu, zażywanie substancji psychoaktywnych, czy zachowania wskazujące na możliwość uzależnienia, warto skonsultować się ze specjalistą i zasięgnąć informacji na temat możliwości pomocy. Nasz Punkt Informacyjno – Konsultacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin mieści się w Wałbrzychu przy ul. 1 Maja 149, jest czynny we wtorki w godzinach 14.00 – 18.00 i czwartki w godzinach 9.00 – 13.00 – mówią udzielające w nim pomocy instruktorki terapii uzależnień: Izabela Mrzygłód i Magdalena Kulaszewicz. – Nasza praca jest naszą pasją – każdy kto do nas przychodzi otrzyma nie tylko konkretną pomoc, ale także uwagę, zrozumienie i empatię. Zgłaszają się do nas osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, środków psychoaktywnych, a także osoby współuzależnione, ofiary przemocy oraz bezdomni. Udzielamy tym osobom bezpłatnych konsultacji, niekiedy wielokrotnych. Bywa, że osoby uzależnione muszą zostać poddane detoksykacji – dysponujemy wiedzą, numerami telefonów i adresami, gdzie taki detoks mogą odbyć. Posiadamy bazę informacyjną stacjonarnych oraz zamkniętych ośrodków lecznictwa odwykowego, do których to kierujemy naszych petentów. Uzależnienie jest podstępne, dotyka praktycznie każdego – wokół nas: w rodzinie, w sąsiedztwie, w pracy są osoby, których nałogowe picie, czy zażywanie środków psychoaktywnych, wpływa destrukcyjnie nie tylko na nich samych, ale także na ich najbliższych i na ludzi, którzy ich otaczają. Z matni uzależnienia trudno jest się wyrwać samemu, ale dla każdego jest światełko nadziei. I my to światełko staramy się wskazać.

***

Punkt Informacyjno – Konsultacyjny „Na Palestynie” – 2021

Dofinansowany przez Gminę Wałbrzych w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty