https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Basia nasza kochana

Basia nasza kochana

Jej sekretem jest delikatny, kakaowy biszkopt przełożony świeżą bitą śmietaną. Już od czterech pokoleń towarzyszy mieszkańcom Aglomeracji Wałbrzyskiej na co dzień i od święta. Czas, aby wyborne ciastko Basia – jeden z najpopularniejszych produktów regionalnych – poznali także inni mieszkańcy naszego kraju. Misji tej podjęła się Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Historia Basi zaczyna się w 1979 roku w Wałbrzychu, kiedy to swoją cukiernię otworzyli Krystyna i Mieczysław Świerczyńscy. W górniczym mieście jednym z najważniejszych wydarzeń była Barbórka – tradycyjne święto, przypadające na 4 grudnia. Istniejąca do dziś przy ul. Andersa 95 w Wałbrzychu cukiernia przygotowała wówczas ciastko dedykowane specjalnie górnikom. Ich patronką jest św. Barbara, dlatego też ulubione ciastko wałbrzyszan, składające się z bitej śmietany i biszkoptu, cukiernicy nazwali właśnie Basią. Tak zostało do dziś. To wyborne ciastko jest najczęściej i najchętniej wybieranym produktem w niemal wszystkich wałbrzyskich cukierniach. Przez wiele dekad było serwowane m.in. w kultowej kawiarni Barbórka (dzisiejsza ul. Gdańska w Wałbrzychu). W 2019 roku – z okazji 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów Polsce –  na placu Magistrackim w Wałbrzychu rozdano dokładnie 1989 Baś. Liczba ta upamiętniała datę 4 czerwca 1989 roku. Dla wałbrzyszan wolność ma smak Basi!

-Ciastko Basia to jedno z najpopularniejszych smaków w naszym regionie, jednak poza nim zupełnie nieznane. Wykorzystując hucznie obchodzoną u nas Barbórkę, chcemy wypromować w kraju nasz lokalny przysmak. Idealnie wpisuje się on w ideę produktów regionalnych. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w promocję ciastka Basia, najlepiej poprzez dzielenie się nim z innymi w ramach #basiachallenge. Szczegóły na profilu Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej na Facebooku – wyjaśnia prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej, Anna Żabska.

(MM)

REKLAMA

REKLAMA