https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Obchody Święta Niepodległości

Wałbrzych

W związku z organizowanymi przez Urząd Miejski w Wałbrzychu uroczystymi obchodami 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, 11 listopada 2021 r. o godz. 10.45 rozpocznie się zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych na pl. Magistrackim, a o godz. 10.50 rozpocznie się przemarsz do kościoła pw. św. Aniołów Stróżów, gdzie o godz. 11.00 rozpocznie się msza święta. Między godz. 12.30 a 12.40 nastąpi przemarsz z kościoła na plac Kościelny. Tam ok. godz. 12.45 odbędzie się dalsz część uroczystości, którą zakończy złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości.

Uwaga! W godzinach od 10.50 do 13.30 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym w centrum miasta. W godzinach tych kolumna uczestników uroczystości poruszać się będzie ulicami: Gdańską, przez Rynek i dalej ulicą Moniuszki do Kościoła p.w. Świętych Aniołów Stróżów, a następnie ul. Moniuszki, przez Rynek, ul. 1 Maja pod Pomnik Niepodległości.

Boguszów – Gorce

Samorząd Boguszowa – Gorc zaprasza także mieszkańców na uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości. Na scenie Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach wystąpią znani artyści scen operowych: Dorota Ujda – Jankiewicz (sopran) oraz Andrzej Jankiewicz (tenor). Koncert rozpocznie się 11 listopada o godz. 15.00, a wstęp jest bezpłatny. Tego samego dnia o godz. 12.30 w kościele pod wezwaniem św. Trójcy zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny.

Głuszyca

Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy zapraszają w dniu 11 listopada do wspólnego upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości.

Msza Św. za Ojczyznę zostanie odprawiona o godz. 11.00 w kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy. O godzinie 12:00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Sienkiewicza z udziałem Głuszyckiej Orkiestry Dętej. O godzinie 17:00 zapraszamy do sali widowiskowej CK-MBP na recital piosenek przedwojennych pt. „Piosenki dla Niepodległej” w wykonaniu Roberta Delegiewicza z udziałem Głuszyckiej Grupy Teatralnej „Po Godzinach”. W programie zaplanowano także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Zachęcamy także tego dnia do wywieszania na budynkach biało-czerwonych flag.

Jedlina-Zdrój

Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju wspólnie z burmistrzem Leszkiem Orplem zaprasza mieszkańców oraz gości na obchody Narodowego Święta Niepodległości.

W czwartek 11 listopada spotykamy się pod obeliskiem przy ul. Piastowskiej. W tym roku przygotowaliśmy dla Was także rozbudowany program artystyczny i turniej strzelecki. Narodowe Święto Niepodległości to jedna z najradośniejszych okazji upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów. Jest to również czas bolesnych wspomnień o ludziach, którzy ponieśli najwyższą ofiarę walcząc o wolność. Oficjalne uroczystości związane z obchodami rozpoczną się o godzinie 16.00 przy miejskim obelisku (ul. Piastowska), gdzie wspólnie złożymy kwiaty i pośpiewamy okolicznościowe pieśni. Dodatkowo weźmiemy udział w uruchomieniu fontanny „Trzech Filarów Władzy”. Dla osób aktywnych przygotowaliśmy turniej strzelecki, który odbędzie się o godzinie. 10.00 w Parku Aktywności „Czarodziejska Góra” (ul. Poznańska). Udział jest bezpłatny. Turniej przeznaczony jest dla osób w wieku minimum 10 lat. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: imprezy@jedlinazdroj.eu (proszę wpisać: Turniej strzelecki/imię i nazwisko / rok urodzenia). Część artystyczna rozpocznie się około godziny 17.00 w Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju przy ul. Piastowskiej 13. W programie: tańce, recytacje, pokaz filmowy, otwarcie wystawy malarskiej i rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy kotylion. Zapraszamy do udziału w zabawie. Wystarczy zrobić kotylion, przykleić/przypiąć do białej kartki z imieniem oraz nazwiskiem i przynieść kotylion do Centrum Kultury 11 listopada o godzinie 16.30. Dla uczestników turnieju i konkursu przygotowaliśmy nagrody – podkreślają organizatorzy.

Szczawno-Zdrój

PROGRAM:

12.00 – Msza Święta w Intencji Ojczyzny Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; ul. Kolejowa 18A

13.00 – Uroczystość rocznicowa z Wojskową Asystą Honorową, która zostanie wystawiona przez

10 Brygadę Kawalerii Pancernej im. Generała Broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa ul. Kolejowa 18 A

19.00 – Uroczysty Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu Książęcej Orkiestry Salonowej

Jerzy Kosek – dyrygent; Atsuko Seta – fortepian

w programie m.in. utwory F. Chopina i H.M. Góreckiego

Teatr Zdrojowy im. H. Wieniawskiego, ul. Tadeusza Kościuszki 19

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

10.00 – Otwarcie Mistrzostw Aglomeracji Wałbrzyskiej w Tenisie Stołowym Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji; hala sportowa ul. Słoneczna 1

11.00 – Otwarcie wystawy okolicznościowej „Szczawno pierwszych powojennych dekad” Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju; sala kameralna Teatru Zdrojowego ul. Tadeusza Kościuszki 19

16.00 – „Pieśni patriotyczne – wspólne śpiewanie”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego; ul. Wojska Polskiego 4 A

Walim

– Narodowe Święto Niepodległości jest upamiętnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 1918 roku. Właśnie wtedy Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Z tej okazji serdecznie zapraszamy na X Marsz Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada 2021 r. Zbiórka o godz. 11.00 na placu „Pod Lipą” przy ul. Kilińskiego w Walimiu. Następnie wyruszymy w kierunku Centrum Muzealno-Turystycznego Olbrzym, gdzie o godz. 13.00 odbędzie się polowa msza święta. Po marszu na uczestników czekać będzie też ognisko, grochówka, ciepłe napoje, słodki poczęstunek oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – mówi Adam Hausman – Wójt Gminy Walim, która jest współorganizatorem walimskiego marszu.

(RED)

REKLAMA