https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Niszczycielska wichura

Niszczycielska wichura

Uszkodzona wieża ratusza, setki połamanych i powalonych drzew, zniszczone budynki i samochody, brak prądu w części Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego – tak na godzinę 18.00 przedstawia się bilans wichury, która nawiedziła Aglomerację Wałbrzyską. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że porywisty wiatr będzie nam towarzyszył do piątku.

– Do tej pory odnotowaliśmy już około 100 interwencji  – powiedział Tygodnikowi DB 2010 Paweł Kaliński, zastępca Komendanta Miejskiego państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

Bardzo groźnie było w Boguszowie – Gorcach, gdzie około godz. 15.00 podmuch o wielkiej sile powalił kilka drzew na wysokości cmentarza przy ul. Kamiennogórskiej oraz przy drodze między Starym Lesieńcem a Czarnym Borem oraz uszkodził iglicę ratusza miejskiego.

– Pod koniec godzin urzędowania uszkodzenie wieży zauważył jeden z pracowników urzędu miejskiego – relacjonuje Sylwia Dąbrowska, burmistrz Boguszowa – Gorc. – Natychmiast zarządziliśmy ewakuację i wezwaliśmy służby. Straż miejska, wspólnie ze strażą pożarną ogrodziła i zabezpieczyła teren, ściągnięty został ciężki sprzęt i czekamy jeszcze na przyjazd specjalistycznego wozu straży pożarnej, by można było rozpocząć akcję zdejmowania uszkodzonej iglicy. Powiadomiony został nadzór budowlany oraz konserwator zabytków.

Operacja zdjęcia uszkodzonej iglicy zakończyła się ok. godz. 19.40.

Wiele szczęścia miał kierowca samochodu w Szczawnie – Zdroju, przed którym na jezdnię spadł konar, który zablokował ruch i spowodował duże korki. Niebezpiecznie było także na drodze krajowej nr 35 – w Kowalowej, w pobliżu zjazdu do Sokołowska, gdzie wiatr złamał przydrożne drzewo, ale żaden pojazd nie został uszkodzony. Podobnie było w Wałbrzychu na ul. Andersa, gdzie na tzw. Mijance konary spadły przy przystanku autobusowym, niszcząc m.in. uliczną latarnię. O dużym szczęściu może mówić także właściciel garażu w Lubominie, bo chwilę po wyprowadzeniu samochodu garaż zniszczył odłamany konar. W wielu miejscach, m.in. koło szkoły podstawowej w Szczawnie – Zdroju, kierowcom przejazd blokowały także poprzewracane pojemniki na odpady, połamana gałęzie i sterty liści. W wielu miejscach w Wałbrzychu oraz w okolicznych miejscowościach od kilu godzin nie ma prądu.

Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności bo porywisty wiatr będzie wiał do piątkowego poranka.

(RED)

Fot. Straż Miejska Boguszów – Gorce
Fot. Straż Miejska Boguszów – Gorce
Fot. Straż Miejska Boguszów – Gorce
Fot. Straż Miejska Boguszów – Gorce
Fot. Straż Miejska Boguszów – Gorce

REKLAMA

REKLAMA