https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Pomagają uzależnionym i ich rodzinom

Pomagają uzależnionym i ich rodzinom

Punkt Informacyjno – Konsultacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin funkcjonuje w Wałbrzychu trzeci rok. W siedzibie Rady Wspólnoty Samorządowej Sobięcin – Gaj przy ul. 1 Maja 149 pomocy udzielają instruktorki terapii uzależnień: Izabela Mrzygłód i Magdalena Kulaszewicz.

– Nasza praca jest naszą pasją – każdy kto do nas przychodzi otrzyma nie tylko konkretną pomoc, ale także uwagę, zrozumienie i empatię – mówią Izabela Mrzygłód i Magdalena Kulaszewicz, które pomagają w Punkcie Informacyjno – Konsultacyjnym przy ul. 1 Maja 149 w Wałbrzychu.

Komu pomagają?

 – Zgłaszają się do nas osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, środków psychoaktywnych, a także osoby współuzależnione, ofiary przemocy oraz bezdomni . Udzielamy tym osobom bezpłatnych konsultacji, niekiedy wielokrotnych. Bywa, że osoby uzależnione muszą zostać poddane detoksykacji, a my dysponujemy wiedzą, numerami telefonów i adresami, gdzie taki detoks mogą odbyć. Posiadamy także bazę informacyjną stacjonarnych oraz zamkniętych ośrodków lecznictwa odwykowego, do których to kierujemy naszych petentów – wyliczają instruktorki terapii uzależnień z punktu Punkt Informacyjno – Konsultacyjnyego dla osób uzależnionych i ich rodzin w Wałbrzychu.

W pandemii też pomagają

– W okresie pandemii nasz punkt funkcjonował cały czas, jeśli nie było możliwości spotkań osobistych, prowadziłyśmy konsultacje i porady telefoniczne. W tym okresie PiK pełnił ważną rolę, gdyż wiele ośrodków z powodu obostrzeń wstrzymywało przyjęcia na leczenie, my miałyśmy możliwość udzielania wsparcia. Osobom współuzależnionym udzielamy informacji na temat różnych form pomocy im oraz osobie uzależnionej, z którą żyją. Zdarza się nam pomagać konstruować wnioski do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a ludziom dotkniętym bezdomnością, u których bardzo często występują uzależnienia krzyżowe (głownie od narkotyków i alkoholu), pomagamy załatwić formalności w związku z umieszczeniem ich w zamkniętych ośrodkach lecznictwa odwykowego – wyjaśniają Izabela Mrzygłód i Magdalena Kulaszewicz.

Uzależnienie jest podstępne, dotyka praktycznie każdego – wokół nas: w rodzinie, w sąsiedztwie, w pracy są osoby, których nałogowe picie, czy zażywanie środków psychoaktywnych, wpływa destrukcyjnie nie tylko na nich samych, ale także na ich najbliższych i na ludzi, którzy ich otaczają. Z matni uzależnienia trudno jest się wyrwać samemu, ale dla każdego jest światełko nadziei.

– I my to światełko staramy się wskazać. Dlatego wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia w tym zakresie zapraszamy do Punku Informacyjno – Konsultacyjnego, który ma siedzibę na I piętrze siedziby Wspólnoty Samorządowej Sobięcin – Gaj przy ul. 1 Maja 149 w Wałbrzychu. Przyjmujemy we wtorki w godz. 14.00 – 18.00 oraz we czwartki w godz. 9.00 – 13.00. Można się z nami także kontaktować telefonicznie, pod numerem 785 803 000 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: pik@napalestynie.pl – zachęcają instruktorki terapii uzależnień.

***

Punkt Informacyjno – Konsultacyjny „Na Palestynie” – 2021

Dofinansowany przez Gminę Wałbrzych w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty