https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Uważaj w ogrodzie i lesie

Uważaj w ogrodzie i lesie

Okres jesienny to pora wielkich porządków oraz czas, kiedy rzadziej odwiedzamy swoje działki i ogrody działkowe. Pamiętajmy jednak o właściwym zabezpieczaniu altanek przed włamywaczami. Wałbrzyscy policjanci podpowiadają jak to zrobić, by wiosną znów można było w pełni cieszyć się relaksem w ogrodzie. Funkcjonariusze patrolują także tereny zielone.

– Aby nasza działka nie była narażona na dewastację oraz kradzież pamiętajmy, by nie zostawiać w altankach przedmiotów wartościowych bez nadzoru – mówi podkomisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu. – Kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe powinniśmy w okresie jesienno-zimowym przenieść w inne bezpieczne miejsce, np. do zamkniętej piwnicy w miejscu zamieszkania lub do garażu. Jeżeli jednak przedmiotów nie da się przenieść, to warto oznaczyć je w sposób trwały, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zachować wszystkie dokumenty gwarancyjne. Wartościowe narzędzia należy schować w miejscu niewidocznym. Pamiętajmy, aby altankę zabezpieczyć w atestowane zamki i drzwi oraz kraty w oknach, a nawet alarm. Każda trudność w pokonywaniu przeszkód może zniechęcić włamywacza do działania.

Policjanci apelują także o wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa.

– Zadbajmy o bezpieczeństwo na działkach wspólnie z sąsiadami. Podczas ich nieobecności sprawdzajmy, czy nie doszło u nich do kradzieży, a w sytuacjach wątpliwych warto skontaktować się właścicielami. Zwracajmy uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych. Pytanie „kogo Pan szuka?” może skutecznie odstraszyć złodzieja. Wszelkie zagrożenia i niebezpieczne sytuacje należy na bieżąco zgłaszać policji pod numer alarmowy 112 – dodaje Marcin Świeży.

Patrolują tereny zielone

W miniony weekend na terenach zielonych położonych w powiecie wałbrzyskim ponownie pojawiły się wspólne patrole strażników leśnych z Wałbrzycha i Jugowa oraz policjantów z Boguszowa-Gorc. Miejscowych funkcjonariuszy wspierali dodatkowo policjanci Komisariatu Wodnego we Wrocławiu, dysponujący specjalistycznym pojazdami typu quad. Do działań wykorzystywany został także samochód terenowy. Celem mundurowych jest działanie prewencyjne, w tym przeciwdziałanie niszczeniu środowiska na terenach leśnych. Chodzi tu między innymi także o kradzieże drewna, kłusownictwo, czy też szkodnictwo leśne.

– Funkcjonariusze przemierzyli ponownie sporą część powiatu wałbrzyskiego. Odwiedzili między innymi tereny leśne położone w miejscowościach Mieroszów, Nowe Siodło, Sokołowsko, Unisław Śląski, Rybnica Leśna i Boguszów-Gorce. Patrolując lasy mundurowi pilnowali, aby „zielone płuca ziemi” nie były niszczone. Zwracali również szczególną uwagę na turystów, którzy mogą naruszać zakaz wjazdu do lasów pojazdami mechanicznymi, czy też parkować swoje samochody na drogach leśnych, gdzie jest to zabronione. Tylko w sobotę i niedzielę mundurowi wylegitymowali siedemnaście osób, dokonali dziewięciu kontroli pojazdów, ujawniając przy tym siedmiu sprawców wykroczeń. Wspólne patrole policji i straży leśnej będą kontynuowane cyklicznie, szczególnie w trakcie weekendów, kiedy najwięcej turystów udaje się do lasów oraz wybiera w góry położone w Wałbrzychu oraz powiecie wałbrzyskim – dodaje rzecznik wałbrzyskiej policji.

(RED)

REKLAMA