https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dożynki i Dolnośląskie Święto Pieroga w Czarnym Borze

Dożynki i Dolnośląskie Święto Pieroga w Czarnym Borze

Święto plonów oraz kolejna edycja Dolnośląskiego Święta Pieroga odbędą się 5 września na stadionie sportowym w Czarnym Borze.

Na inaugurację Czarnoborskich Dożynek Organizatorzy zaplanowali mszę świętą dziękczynną w intencji rolników, która zostanie odprawiona w południe w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Następnie korowód dożynkowy, w którym wezmą udział parlamentarzyści, włodarze ościennych gmin, przedstawiciele lokalnych środowisk, klubów sportowych, organizacji pozarządowych i sołectw uda się na stadion sportowy. Tam gospodarz gminy wraz ze starostami dożynek dokona tradycyjnego obrzędu – misterium chleba. Nie zabraknie ośpiewania wieńców dożynkowych, a o najsmaczniejsze pierogi  rywalizacja będzie się toczyć w trzech kategoriach. Do laureatów w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejsze pierogi trafią atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych ufundowanych przez Gminę Czarny Bór. Świętu plonów będzie towarzyszyć góralska nuta w wykonaniu Kapeli Janicki oraz występy zespołów ludowych. Ze sceny popłynie muzyka i śpiew w wykonaniu rodzimych zespołów: witkowskiej formacji Radość oraz Zespołu Ludowego Grzędowianki. Gościnnie natomiast wystąpi Zespół Ludowy Zgoda z Chełmska Śląskiego. Do wspólnej zabawy w rytmach disco-polo zaprosi Skolim oraz najmłodszy wykonawca muzyki tanecznej WonerS, a zwieńczeniem dożynkowej zabawy będzie pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z zespołem Sekret.

Mieszkańcy gminy, jak zawsze ugoszczą przybyłych smaczną strawą – swojskim jadłem i regionalnymi przysmakami. Dodatkową atrakcją czarnoborskich dożynek będą warsztaty pierogowe oraz wikliniarskie. Ale to nie wszystko! Termin tegorocznych dożynek zbiega się w czasie z jubileuszową 10. edycją Narodowego Czytania, dlatego też podczas święta plonów nie zabraknie specjalnego stoiska bibliotecznego, na którym czarnoborska książnica, przy pysznej “Herbatce u Dulskiej” zachęcać będzie do wspólnego czytania. Nie zabraknie quizów i konkursów opartych na motywach “Moralności Pani Dulskiej” – najbardziej znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej.

(JJ)

REKLAMA

REKLAMA