https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Górska Odyseja czyli sprzątamy nasze góry

Górska Odyseja czyli sprzątamy góry

Przed nami 8. etap Górskiej Odysei, akcji promującej nieśmiecenie w górach. – Tym razem sprawdzimy, jak bardzo piękne i czyste są Góry Bardzkie i Sowie. Głównym wydarzeniem tego etapu będzie wielka akcja sprzątania Przełęczy Jugowskiej – zapowiada wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.

W dniach 20-21 sierpnia Dominik Dobrowolski wraz z wolontariuszami pokona trasę z Barda do Wałbrzycha, aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska.

Górska Odyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

Plan 8. etapu Górskiej Odysei

 20 sierpnia (piątek) – zbiórka o godz. 6.00 przy stacji Kolejowej PKP w Bardzie, skąd uczestnicy Górskiej Odysei ruszą niebieskim szlakiem aż do Przełęczy Jugowskiej (33 km marszu przez Góry Bardzkie do Twierdzy w Srebrnej Górze, a następnie przez Góry Sowie na Przełęcz Jugowską).

 21 sierpnia (sobota) –  wielka akcja sprzątania Przełęczy Jugowskiej; zbiórka o godz. 10.00 pod „Jugówką”, barem na Przełęczy Jugowskiej.

 – Rozchodzimy się w 4 strony świata i nie odpuszczamy nawet najmniejszemu śmieciowi! Wszystko pakujemy do worków – apeluje ekolog. – Chętnych zapraszamy też na wejście na Wielką Sowę, odwiedzenie kultowego Schroniska Zygmuntówka i spędzenie miło czasu na łonie natury. Po akcji z Przełęczy Jugowskiej kontynuujemy wędrówkę grzbietem Gór Sowich – idziemy czerwonym i niebieskim szlakiem. Zdobywamy po drodze Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) i schodzimy do Wałbrzycha, gdzie kończymy sierpniowy etap Górskiej Odysei.

W sumie przez dwa dni uczestnicy Górskiej Odysei pokonają 65 km, 2,5 tys. m podejść oraz 2,3 tys. m zejść.

– Zapraszamy do wspólnej wędrówki i sprzątania! Zgłoszenie prosimy wysyłać na adres gorska.odyseja@gmail.com. Do akcji przyłączyły się już wolontariuszki i wolontariusze Banku Credit Agricole i EFL – Wiedza i Biznes. Pomogą również leśnicy z Lasów Państwowych oraz Program Czysta Polska i super załoga „Czysty Wałbrzych”. Całą 65- kilometrową trasę tradycyjnie pokona pieszo Dominik Dobrowolski. Do Górskiej Odysei można przyłączyć się na różne sposoby: można z nami sprzątać, maszerować, ale także samemu zorganizować akcję sprzątania górskich szlaków. Po akcji prosimy o przysłanie zdjęć z karteczką #GórskaOdyseja na adres gorska.odyseja@gmail.com – mówi Piotr Drozdowicz, asystent akcji Górska Odyseja.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA