https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Pobiegli wilczym tropem

Pobiegli wilczym tropem

Blisko 400 osób wzięło udział w wałbrzyskiej edycji Biegu Tropem Wilczym zorganizowanym przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną Invest-Park. Zwycięzcą w kategorii Open na 5 km został Jan Kaczor, reprezentujący Invest Park Team, a najszybsza w kategorii kobiet okazała się zaledwie 12-letnia Aniela Magdziarczyk. Tropem wilczym pobiegli także w Głuszycy.

Była to już IX edycja ogólnopolskiego wydarzenia pn. „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Po raz drugi lokalnym organizatorem imprezy została Wałbrzyska Strefa. Bieg, wzorem roku ubiegłego, został zorganizowany w okolicach hali lekkoatletycznej w dzielnicy Nowe Miasto oraz w parku im. Jana III Sobieskiego.

– Wydarzenie upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, którzy zginęli z rąk komunistów. Jest okazją do oddania hołdu bohaterom tamtych czasów oraz budowania postaw patriotycznych w duchu sportowej rywalizacji – podkreśla dr Paweł Kurtasz, wiceprezes wałbrzyskiej strefy.

W ramach wydarzenia odbyły się krótkodystansowe biegi dla dzieci, oraz rywalizacja na trasach liczących 1963 metry (symbolizująca datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego) oraz 5 km. Krótszy dystans najszybciej pokonał Karol Frelik z czasem 7 minut, 11 sekund. Na dłuższym bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Jan Kaczor, który uzyskał 18 minut, 37 sekund. W kategorii kobiet najlepsza na dystansie 1963 metrów była Joanna Nowacka (9:20), natomiast bieg na 5 km najszybciej ukończyła młodziutka Aniela Magdziarczyk z czasem 26:24.

– Tropem Wilczym to bardzo specyficzne wydarzenie biegowe, które z jednej strony ma charakter sportowej rywalizacji, z drugiej – pikniku patriotycznego. W biegu startują zatem zarówno doświadczeni zawodnicy traktujący rywalizację bardzo poważnie, jak i amatorzy uprawiający ten sport czysto rekreacyjnie – tłumaczy Mariusz Piejko, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingi WSSE. – Impreza jest zatem również okazją do spędzenia czasu z rodziną i skorzystania z atrakcji towarzyszących – animacji dla dzieci oraz zabaw na świeżym powietrzu – wymienia inicjator wałbrzyskiej edycji.

Patronat nad wydarzeniem objął poseł na Sejm ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk, który jest również pomysłodawcą ogólnopolskiej akcji Tropem Wilczym oraz Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Kolejna, dziewiąta już edycja ogólnopolskiego projektu prowadzonego przez Fundację Wolność i Demokracja pod nazwą „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbyła się także w Głuszycy. Trasa tegorocznego, ponad czterokilometrowego biegu zakończyła się w jednym z najurokliwszych miejsc na terenie Gminy Głuszyca – przy nieczynnym kamieniołomie Kamyki w Głuszycy Górnej. W głuszyckim wydarzeniu nie zabrakło – jak zawsze – dzieci, młodzieży i dorosłych w różnym wieku, a oprócz głuszyczan w biegu uczestniczyli także mieszkańcy Świdnicy i Strzegomia.

-Składam gorące podziękowania wszystkim osobom i instytucjom wspierającym organizację głuszyckiego wydarzenia. Podziękowania dla Burmistrza Głuszycy Romana Głoda, dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej, funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, pracowników głuszyckiego CK-MBP i Urzędu Miejskiego. Podziękowania za pomoc dla wolontariuszy zabezpieczających trasę – dla Iwety Głód, Magdaleny i Artura Gołdów, Wojciecha Jelewskiego, dla wszystkich fotografów na trasie, dla Uli Kujawki za poprowadzenie rozgrzewki, a także dla Wiktora Łaszkiewicza oraz Igi Smusz, Bartka Smusza, Agnieszki Żyły – harcerzy ze szczepu Leśny Rój z hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej – mówi Sabina Jelewska, dyrektor Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy, organizator wydarzenia i dodaje: – Dziękujemy za mobilizujący doping na trasie niezawodnym kibicom oraz wszystkim zawodnikom za wiele pozytywnej energii i wspólnie spędzony czas w radosnej atmosferze. Było to dla nas szczególnie wartościowy dzień. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną, jubileuszową edycję Biegu Tropem Wilczym w Głuszycy.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA