https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

W ciepłe, wakacyjne dni mieszkańcy Wałbrzycha i okolicznych miejscowości mają do wyboru kilka miejsc, w których mogą wypocząć nad wodą. Do ich dyspozycji są baseny odkryte w Głuszycy i Świebodzicach, zalewy w Dobromierzu, Grzędach i Starych Bogaczowicach oraz jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim.

Głuszyca i Świebodzice to jedyne miasta w okolicach Wałbrzycha, które mają kryte pływalnie oraz otwarte kąpieliska.

– Zapraszamy do korzystania z wypoczynku nad wodą na jedynym w powiecie wałbrzyskim otwartym obiekcie kąpielowego przy ul. Dolnej w Głuszycy. Obiekt czynny będzie codziennie w sierpniu w godz. 11.00-18.00 – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

W Głuszycy na amatorów rekreacji na świeżym powietrzu czekają dwie niecki basenowe: duża i mała, oraz boisko do piłki siatkowej plażowej. Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą czuwają ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego w Wałbrzychu.

– Ze względu na panujący stan epidemii koronawirusa i w trosce o bezpieczeństwo wypoczywających oraz pracowników prosimy o zapoznanie się z regulaminem obiektu i egzekwowanie jego zapisów. Wejście na teren obiektu traktowane jest jako akceptacja zapisów regulaminu. Prosimy szczególnie o dezynfekcję rąk przy wejściu na obiekt oraz przy wychodzeniu, a także o zachowanie dystansu społecznego (min. 4 m kwadratowe na osobę lub dystans1,5 metra odległości od innych) zarówno w wodzie, jak i na terenie obiektu – na trawnikach, przy kasie, przy toaletach i przed szatniami. Życzymy wszystkim bezpiecznego wypoczynku i prosimy o odpowiedzialne zachowanie – dodaje Roman Głód.

Regulamin obiektu i cennik na stronie: ckmbp-gluszyca.pl/ sport/ obiekt kąpielowy.

Gdy pogoda nie sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, można skorzystać z krytej pływalni Delfinek przy Szkole Podstawowej nr 3 w Głuszycy. Podobnie jest w Świebodzicach, gdzie w wakacje czynne są obie miejskiej pływalnie: Basen Letni przy ul. Rekreacyjnej 1 oraz Wodne Centrum Rekreacji przy ul. Mieszka Starego 6. Otwarta pływalnia przy ul. Rekreacyjnej 1 w ciepłe dni czynna jest w godzinach 10.00 – 19.00. Od poniedziałku do piątku dla dzieci z Gminy Świebodzie, bilet wstępu na basen kosztuje 1zł za okazaniem legitymacji szkolnej.

– Zmianom uległy godziny funkcjonowania Wodnego Centrum Rekreacji przy ul. Mieszka Starego 6. WCR czynne jest dla klientów bez stref czasowych. Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 25.06.2021 r. możemy przyjąć jednocześnie na terenie basenu maksymalnie 120 osób. W poniedziałki zapraszamy w godz. 9.00-22.00, od wtorku do piątku w godz. 6.00-22.00, a w soboty i niedziele w godz. 7.00-22.00. Zapraszam także na wakacyjną promocję w Wodnym Centrum Rekreacji: od poniedziałku do piątku dla dzieci z Gminy Świebodzie bilet wstępu na basen kosztuje 3zł, za okazaniem legitymacji szkolnej – mówi Jarosław Pizuński, prezes OSiR Świebodzice.

Obiekt kąpielowy przy ul. Rekreacyjnej 1 to jeden z największych zespołów basenów odkrytych na Dolnym Śląsku. W skład kompleksu wchodzi basen pływacki o wymiarach 50 m x 12,5 m i głębokości od 1,2 m do 1,8 m oraz basen rekreacyjny dla osób nieumiejących pływać o głębokości do 1 m. Dla najmłodszych są dwa brodziki ze stali nierdzewnej. W jednym z nich został zainstalowany jeżyk wodny, jest to atrakcja wodna w formie kopuły z otworami przez które tryska woda. Jeżyka wykonano z polerowanej stali nierdzewnej, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo jego użytkownikom. Dzieci mogą go dotykać, zatykać otwory przez które wypływa woda lub stać pod nią jak pod prysznicem. Taka atrakcja pozwala maluchom pozbyć się lęku przed wodą, rozwija ich zmysły sensoryczne i pobudza ciekawość. Do dyspozycji wypoczywających dostępne są rozległe tereny do plażowania, wyznaczone miejsce do grillowania oraz boisko do plażowej piłki siatkowej i nożnej. Obiekt posiada dobrze zaopatrzoną kawiarenkę.

Ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu – jak co rok – ostrzegają przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, między innymi w dawnych kamieniołomach w Głuszycy czy w tzw. gliniane w wałbrzyskiej dzielnicy Poniatów, gdzie w ostatnich lata utonęło kilka osób. Także wałbrzyscy policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa, jakie powinniśmy zachować, wypoczywając nad wodą.

– W okresie letniego wypoczynku należy unikać nadmiernej brawury i zachować trzeźwość umysłu. Wyjątkowo czujni musimy być, gdy nad wodę zabieramy dzieci. Od najmłodszych lat należy przyzwyczajać pociechy do zakładania kamizelki ratunkowej lub innych elementów, które pozwalają utrzymywać się na wodzie. Każde naruszanie przepisów bezpieczeństwa nad wodą oraz niestosowanie się do poleceń ratowników może doprowadzić do tragedii. Główną przyczyną tragicznych wypadków nad wodą jest alkohol. Jeżeli natrafimy na gwałtowną burzę, nie szukajmy schronienia pod drzewami lub innymi wysokimi elementami infrastruktury drogowej. Gdy burza zaskoczy nas podczas jazdy samochodem, zatrzymajmy pojazd w bezpiecznym miejscu i nie wychodźmy z niego. Nie zbliżajmy się także do linii energetycznych. Może się okazać, że burza zaskoczy nas podczas kąpieli nad jeziorem. Wtedy szukajmy schronienia na brzegu – przypominają funkcjonariusze.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA