https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nie daj się okraść

Nie daj się okraść

Ośmiu mieszkańców powiatu wałbrzyskiego trafiło w zeszłym tygodniu w ręce wałbrzyskich oraz boguszowskich policjantów. Zatrzymani odpowiedzą przed sądem za różnego rodzaju przestępstwa przeciwko mieniu, których dokonali w ciągu ostatnich miesięcy. O losie podejrzanych zadecyduje teraz sąd. Wszyscy mogą trafić za kraty więzienia na okres do 8, a nawet do 10 lat, w zależności od charakteru popełnionych czynów.

W związku z ostatnimi zatrzymaniami na terenie Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego włamywaczy, policjanci przypominają główne zasady, które pozwolą nam nie paść ofiarą złodziei. Zwracajmy uwagę na to, aby nie pozostawiać wartościowych rzeczy w samochodach. Zadbajmy także o bezpieczeństwo własnego mieszkania.

– Po raz kolejny przypominamy co zrobić i w jaki sposób zabezpieczyć swoje mienie, aby uniknąć kradzieży mieszkaniowych – mówi podkomisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu. – Nie trzymajmy zbyt dużej ilości gotówki oraz cennych rzeczy w domu. Swoje oszczędności umieszczajmy na kontach w banku. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Załóżmy domofon przed wejściem do budynku lub domku jednorodzinnego. Zainstalujmy dobrej klasy zamki do drzwi wejściowych oraz zadbajmy o oświetlenie na swojej posesji, dookoła budynku lub na korytarzu. Zapiszmy cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wszystkich cennych urządzeń. Nie chwalmy się swoim ewentualnym bogactwem. Zwróćmy uwagę na obcych ludzi kręcących się w okolicach naszych posesji lub na klatkach schodowych. Zapamiętajmy jak wyglądają. W przypadku osób podających się za pracowników realizujących nagłą awarię np. sieci wodociągowej, zawsze sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób, których nie znamy. Nie tolerujmy na klatkach schodowych, w piwnicach i na strychach tzw. melin pijackich. Pamiętajmy o dobrej komunikacji z sąsiadami. Współdziałajmy ze sobą. Zwracajmy uwagę na ich mieszkanie podczas nieobecności. Nie pozostawiajmy widocznych oznak swojego dłuższego pobytu poza miejscem zamieszkania. Poprośmy sąsiadów, aby np. włączali wieczorem na jakiś czas światło, w którymś z pomieszczeń. Pamiętajmy! Na wszelki wypadek ubezpieczmy swoje mieszkanie.

Policjanci przypominają także jak zapobiegać i nie dopuścić do kradzieży z włamaniem do pojazdu oraz kradzieży samego pojazdu lub jego elementów. Oto kilka porad na co zwrócić szczególna uwagę.

– Nie zostawiajmy wartościowych rzeczy w samochodzie, szczególnie w widocznym miejscu. Za każdym razem, kiedy wychodzimy z pojazdu, nawet na chwilę, ryglujmy zamek w drzwiach. W sobie tylko znanym miejscu, oznaczmy przy pomocy specjalistycznej firmy swój samochód. Nie zostawiajmy kluczyków w samochodzie. Zainstalujmy alarm i włączajmy go zawsze, nawet jeżeli opuszczamy samochód tylko na chwilę. Zwracajmy uwagę na to, kto pojawia się obok zaparkowanych samochodów. Kupujmy specjalne śruby i klucze do kół, aby je zabezpieczyć przed kradzieżą. Zawsze zamykajmy korek wlewu paliwa na kluczyk. Nie zostawiajmy dokumentów pojazdu w jego wnętrzu. Jeżeli nie posiadamy garażu, ani nie pozostawiamy samochodu na parkingu strzeżonym, parkujmy zawsze w miejscu doświetlonym i widocznym dla innych ludzi. Oznakujmy w sposób sobie znany ważne ruchome elementy pojazdu (akumulator, opony, reflektory, felgi), w przypadku kradzieży łatwiej będzie je rozpoznać. Pamiętajmy, aby w przypadku uzyskania informacji o kradzieży niezwłocznie poinformować dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem 112. Szybka reakcja społeczeństwa, to szybka interwencja policji, a tym samym duża szansa na odzyskanie skradzionego mienia – dodaje Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

(RED)

REKLAMA