https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zgłoś się po test

Zgłoś się po test

Z otrzymanej puli już blisko połowa testów pomagających wykryć raka jelita grubego trafiła do mieszkańców Gminy Czarny Bór. – Zachęcamy kolejne osoby do wykonania profilaktycznego badania – mówią organizatorzy akcji.

Program profilaktyki raka jelita grubego oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest ilościowe oznaczenie krwi utajonej niewidocznej gołym okiem. Badanie na krew utajoną jest badaniem, które pozwala na wykrycie ewentualnych zmian w jelicie grubym w sposób najmniej inwazyjny. Testy to pierwszy etap w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię.

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego będą mogły wziąć udział: osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego; osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego; osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną. Program realizowany jest przy współpracy z Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Do dyspozycji są testy do samodzielnego pobrania próbki pod kątem wykrycia krwi utajonej. Testy można odebrać w Urzędzie Gminy Czarny Bór przy ul. Głównej 18, a więcej informacji uzyskać pod nr tel. 74 8450-139, wew. 33.

Gmina Głuszyca, reprezentowana przez Burmistrza Romana Głoda oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego, reprezentowany przez Wicemarszałka Grzegorza Macko, także podpisali deklarację współpracy w ramach koalicji na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wkrótce testy trafią także do mieszkańców tej gminy.

(JJ)

REKLAMA