https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jedlina w sieci

Jedlina w sieci

Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Janusza Korczaka w Jedlinie-Zdroju dołączył do użytkowników Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Gmina uzyskała wyposażenie pracowni dzięki projektowi Zdalna Szkoła i Zdalna Szkoła Plus, a dzięki udziałowi w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej szkoła stworzyła w budynku A mobilną pracownię multimedialną, składającą się z 18 laptopów z punktem dostępowym do internetu.

– W budynku B również funkcjonuje sieć OSE. Mamy nadzieję, że niedługo uczniowie będą mogli skorzystać z nowej pracowni multimedialnej, po powrocie ze zdalnej nauki. W sali jest także tablica interaktywna, z której nauczyciele korzystają także podczas prowadzenia zajęć zdalnej nauki – wyjaśnia dyrektor szkoły Katarzyna Lepis. – OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dający szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, a jego założenia realizuje Państwowy Instytut Badawczy NASK – operator OSE. Program jest odpowiedzią na wyzwania współczesnej edukacji – kształtującej kompetencje cyfrowe i otwartej na nowoczesne technologie. Razem z usługą dostępu do internetu włączana jest automatycznie darmowa usługa „Bezpieczny internet OSE”. Dzięki niej blokowana jest niepożądana komunikacja, a ruch sieciowy chroniony jest na podstawowym poziomie. Należą do nich m.in. DDoS, mający na celu zaburzenie lub zablokowanie dostępu do internetu, phishing, czyli wyłudzanie danych od użytkowników przez prezentowanie im fałszywych stron internetowych pozorujących np. strony bankowe, czy wykorzystanie podatności przez blokowanie adresów domenowych propagowanych lub wykorzystywanych w trakcie ataków przez przestępców komputerowych. Włączona jest również usługa „Bezpieczeństwo użytkownika OSE”, która automatycznie monitoruje, wykrywa i blokuje zagrożenia dotyczące potencjalnego dostępu do treści nielegalnych i szkodliwych dla użytkowników sieci OSE, które potencjalnie mogą zawierać niepożądany kod, infekujący komputery szkolne.

(KS)

REKLAMA

Click Here