https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

W Wałbrzychu odśnieżają urzędnicy, a w Świebodzicach ciężki sprzęt

Urzędnicy odśnieżają

Do poniedziałkowych problemów komunikacyjnych w Wałbrzychu odniósł się Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu:

– Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu realizuje działania związane z utrzymaniem przejezdności dróg w mieście. Priorytet mają ulice, po których poruszają się autobusy komunikacji miejskiej, dojazdy do szpitali, punktu szczepień w Starej Kopalni, szkół i przedszkoli. Na polecenie Prezydenta Miasta zmobilizowano wszystkie dostępne siły i środki pozostające w dyspozycji Miasta i podległych mu jednostek. Nasilenie opadów jest tak duże, że niemożliwe jest usunięcie całości śniegu natychmiast. Natężenie ruchu samochodów ciężarowych na górskich podjazdach powoduje korki. W Centrum Monitoringu, Sterowania i Zarządzania Ruchem (ITS) w sposób ciągły od niedzieli działa sztab kryzysowy monitorujący bieżącą sytuację na drogach oraz sytuację pogodową. Decyzją Prezydenta na potrzeby „Akcji Zima” do walki ze śniegiem przesunięty został cały sprzęt mechaniczny pozostający w dyspozycji miasta, jednostek miejskich oraz spółek. Do dyspozycji sztabu kryzysowego oddane zostały ciągniki, pługi, koparki oraz sprzęt ciężki, który rozstawiany będzie w newralgicznych punktach miasta. Wszyscy pracownicy administracyjni otrzymali polecenie Prezydenta do bezpośredniego udziału w odśnieżaniu dostępu do biur i urzędów. Trudna sytuacja może utrzymywać się jeszcze kilka dni. Prosimy o zachowanie ostrożności, ograniczenie podróży do tych niezbędnych, szczególnie w okolicach budowy obwodnicy. Prosimy o cierpliwość. Pracujemy nieprzerwanie nad prawidłowym utrzymaniem wszystkich dróg w mieście – czytamy w komunikacie ZDKiUM.

W Świebodzicach do usuwania śniegu zaangażowano nie tylko ludzi, ale także ciężki sprzęt.

– Trwa odśnieżanie naszego miasta, w które zaangażowane są spółki miejskie oraz podmioty zewnętrzne. Intensywnie pracuje sprzęt ciężki, który zbiera zalegający śnieg z ulic, a następnie wywozi go na obrzeża miasta. Chodniki, przystanki komunikacji miejskiej oraz trudnodostępne miejsca odśnieżane są przez pracowników ręcznie lub przy użyciu sprzętu lżejszego. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Świebodzic sukcesywnie z ulic będzie usuwany śnieg. Jednak w niektórych miejscach odśnieżanie jest utrudnione ze względu na zaparkowane tam samochody. Nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta są w gestii gminy. Część z nich należy np. do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych, natomiast chodniki przed posesjami prywatnymi odśnieża ich zarządca lub właściciele – wyjaśnia Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic.

(RED)

REKLAMA