https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Najbardziej zapracowani strażacy w regionie

Najbardziej zapracowani strażacy w regionie

Ochotnicza Straż Pożarna Boguszów zajęła 1 miejscu w województwie dolnośląskim pod względem liczby interwencji podjętych w 2020 roku w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Działania dodatkowe w okresie pandemii, a do tego jeszcze pełnienie codziennych obowiązków sprawiło, że Ochotnicza Straż Pożarna z Boguszowa poszybowała w dolnośląskim rankingu serwisu Remiza.pl na pierwsze miejsce, wyprzedzając tradycyjnych faworytów z Milicza i Strzegomia. Zgodnie z podsumowaniem, OSP Boguszów odnotowała w 2020 roku najwięcej wyjazdów ze wszystkich straży na Dolnym Śląsku spośród jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego!

91 pożarów, 4 alarmy fałszywe i aż 363 zagrożeń miejscowych daje łącznie 485 zdarzenia, do których druhowie z Boguszowa wyjeżdżali na sygnale w ubiegłym roku. Druga w rankingu OSP Milicz miała 259 wyjazdów, a trzecia – OSP Strzegom – spieszył na ratunek 242 razy, czyli z wynikiem o połowę niższym od druhów z Boguszowa. W rankingu dolnośląskich OSP spoza systemu KSRG najwięcej zdarzeń odnotowała OSP Jelenia Góra – Wiejska – 239.

Strażacy z Boguszowa nie pierwszy raz trafili do dolnośląskich rankingów – od kilku lat zajmują w nich najwyższe miejsce w powiecie wałbrzyskim i czołowe na Dolnym Śląsku, jednak po laury sięgnięto w roku trudnym – covidowym – ale i ważnym dla tej OSP. Przypominamy, że boguszowska OSP w ubiegłym roku obchodziła 75 rocznicę powstania. W świetle tych statystyk, za którymi kryją się ciężka praca i wola niesienia ludziom pomocy, nikogo już nie dziwi, że wałbrzyscy strażacy z PSP mówią o OSP Boguszów, że jest trzecią wałbrzyską jednostką ratowniczo gaśniczą – JRG-3.

Rok 2020 był wyjątkowy również dla drugiej jednostki z gminy Boguszów – Gorce: Ochotniczej Straży Pożarnej z Gorc. Druhowie i druhny z Gorc w ubiegłym roku również mieli mały jubileusz – 10-lecia swojej remizy – i odnotowali wiele wartych uwagi działań na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności. OSP Gorce wyjeżdżała do 20 pożarów, 72 zagrożeń miejscowych i do 4 fałszywych alarmów. 4 razy działali poza rejonem gminy. To daje okrągłą sumę – 100 interwencji. Jednak dla tej OSP w ubiegłym roku bardziej istotne były inne liczby, to był dla tych strażaków rok rekordowy pod względem zdobytego wsparcia finansowego na zakup nowego sprzętu. 19 grudnia 2020 r. przy remizie w Gorcach strażacy powitali długo oczekiwany nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Man, który kosztował łącznie 899 991 zł. Dzięki ubiegłorocznej aktywności, strażacy – ochotnicy z Gorc otrzymali 28,6 tys. zł z programu „Mały strażak” na sprzęt do swojego nowego wozu, a nieco ponad 41 tys. zł pozyskali z ubiegłorocznej edycji boguszowskiego budżetu obywatelskiego.

(JCF)

REKLAMA

Click Here