https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Drogowy paraliż

Drogowy paraliż

– W związku z obfitymi opadami śniegu, które doprowadziły do paraliżu na drogach, apelujemy o ostrożność. Na ulicach Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego jest bardzo ślisko. Oczywiście policjanci reagują na każde zgłoszenie o utrudnieniach i kiedy jest to możliwe podejmują czynności związane z ręczną regulacją ruchem – mówi podkomisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

– Wałbrzyscy policjanci mają dzisiaj bardzo dużo pracy i od samego poranka pomagają w utrzymaniu płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, ręcznie kierując ruchem. Największe utrudnienia występowały dzisiaj w centrum miasta oraz na ul. Wrocławskiej – w rejonie ul. Wilczej oraz pomiędzy ul. Ogrodową, a Uczniowską – mówi Marcin Świeży.

Problemy na ul. Wrocławskiej sprawiły, że policjanci zamykali okresowo drogę krajową nr 35 na skrzyżowaniu z wjazdem do Świebodzic.

– Przy tej okazji przypominamy kierującym oraz pieszym o bezpieczeństwie. Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem podróży dokładnie odśnieżyć swój samochód, a w trakcie jazdy dostosować prędkość do panujących warunków na jezdni i zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany tak, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiedni pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on rozbić szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem na drogę, tym bardziej poprawi się nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy także o stosowaniu się do ograniczeń prędkości, a także stosowaniu wymaganych podczas jazdy pasów bezpieczeństwa. Nie zapomnijmy włączyć świateł zewnętrznych i zwracajmy szczególna uwagę na bezpieczeństwo przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni natomiast pamiętać o noszeniu odzieży z elementami odblaskowymi, która przy niesprzyjających warunkach pogodowych oraz w porze nocnej w wielu przypadkach może zapobiec wypadkom drogowym – dodaje podkom. Marcin Świeży.

Intensywne opady śniegu prognozowane są aż do 11 lutego.

(RED)

REKLAMA