https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zimowa akcja karmienia dzikich ptaków

Zimowa akcja karmienia dzikich ptaków

Gmina  Świebodzice, dbając o równowagę w środowisku, zachęca do przygotowania kul tłuszczowych lub innych zawieszek z ziaren, połączonych żelatyną spożywczą i zawieszenia ich na drzewach w przestrzeni miejskiej. – Za nasze obecne starania, ptaki odwdzięczą się wesołymi trelami, których słuchać będziemy od wiosny do jesieni – mówi Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic.

Zima to trudny czas dla dzikiego ptactwa. Zmienna pogoda, brak insektów i roślinności sprawiają, że ptaki, aby przetrwać szczególnie potrzebują naszej pomocy.

Jak dokarmiać, żeby nie zaszkodzić?

Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi – tj. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy.

Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej wraz z Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska i Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Świebodzicach rozpoczynają akcję edukacyjno-pomocową dla naszych małych przyjaciół.

– Świetnym wysokoenergetycznym pokarmem dla ptaków są kule tłuszczowe, które w prosty sposób może zrobić każdy z nas. Przygotowanie przysmaków dla ptaków jest bardzo proste, nie wymaga również zgromadzenia wielu składników – mówią urzędnicy.

Przepis na kule tłuszczowe:

smalec (niesolony) – jedna kostka;

gotowa mieszanka ziaren dla ptaków;

siatka po warzywach (z dużymi oczkami) lub myjka kąpielowa;

miska;

sznurek.

– Warto przed rozpoczęciem tworzenia kuli smalec położyć w ciepłym miejscu, np. w pobliżu grzejnika, aby stał się bardziej plastyczny i łatwiej było go połączyć z ziarnami. Następnie przekładamy go do miski; mieszamy ziarna z lekko ogrzanym smalcem. Z powstałej masy formujemy kule, które później pakujemy w woreczek siatkę na warzywa. Zamiast takiej siatki możemy wykorzystać pociętą na kawałki myjkę kąpielową lub elastyczną siatkę do pieczenia mięs. Kulkę zawiązujemy sznurkiem z obu stron. Kula jest gotowa. Po przygotowaniu można ją zawiesić na oknie, w ogrodzie lub na dowolnym drzewie w parku. Nasze wydziałowe ptasie stołówki już wiszą w Parku Miejskim w Świebodzicach – dodają pracownicy świebodzickiego magistratu.

(UMŚ)

REKLAMA

Click Here