https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zima inna niż wszystkie w Gminie Walim

Zima inna niż wszystkie w Gminie Walim

Gmina Walim, położona u podnóża Gór Sowich, w malowniczej dolinie rzeki Walimki, może zaproponować mnóstwo atrakcji. I choć w obecnych czasach turystyka jawi się nam wszystkim w zupełnie nowej odsłonie, to w Krainie Sowiogórskich Tajemnic nie można się nudzić. Malownicze krajobrazy ozdobione białym puchem i lekki mróz zachęcają do spacerów i odpoczynku na świeżym powietrzu.

 – Nasza mała ojczyzna leży w przepięknych Górach Sowich, uważanych za najstarsze góry w Polsce, a nawet w Europie. Ich wiek ocenia się na 2,5 miliarda lat. Góry Sowie rozciągają się na przestrzeni 26 kilometrów od Gór Wałbrzyskich – na północnym-zachodzie, po Srebrną Górę i Góry Bardzkie – na południowym – wschodzie. To dzięki przyrodniczym walorom regionu, w 1991 roku powstał  Park Krajobrazowy Gór Sowich – mówi Adam Hausman, wójt Gminy Walim. – Do spacerów w zimowej scenerii zachęcają szlaki turystyczne na Wielką Sowę. W Gminie Walim wędrówkę możemy rozpocząć z kliku miejsc. Najbardziej znana i uczęszczana trasa oznakowana jest kolorem czerwonym. Stanowi ona część Głównego Szlaku Sudeckiego imienia dr Mieczysława Orłowicza. Wiedzie główną granią Gór Sowich, przez Przełęcz Sokolą, schronisko Orzeł, na Wielką Sowę – najwyższy szczyt Gór Sowich (1015 m n.p.m.). Następnie ciągnie się przez Kozią Równię do Przełęczy Jugowskiej (a tam schronisko Zygmuntówka) i dalej – przez Słoneczną, Kalenicę (964 m n.p.m.), Bielawską Polanę, Popielak – do Przełęczy Woliborskiej. Stamtąd – przez szczyty Szerokiej, Malinowej – do Przełęczy Srebrnej. Trasa jest długa, jej przejście zajmuje około ok. 10 godzin.

Szlak żółty rozpoczyna się na przystanku w centrum Walimia i wiedzie Cesarską Drogą przez Jelenią Polanę, Małą Sowę do najwyższego szczytu Gór Sowich – Wielkiej Sowy.  Dalej prowadzi przez Młyńsko do Przełęczy Stara Jodła. Stamtąd Ścieżką Przyrodniczą dociera do kościoła pw. Aniołów Stróżów w Kamionkach.

Trasa oznakowana kolorem niebieskim, jest częścią Europejskiego Szlaku Długodystansowego.   Startujemy z Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim przez: Przełęcz Walimską, Wielką Sowę, Przełęcz Woliborską, gdzie niemal wspólnie z trasą czerwoną kierujemy się do Przełęczy Srebrnej.

Szlak zielony swój bieg rozpoczyna w miejscowości Świerki Dolne, skąd prowadzi przez Sokolec i Schronisko Sowa, aż na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę, natomiast drugi szlak zielony jest dłuższy i prowadzi z Walimia wzdłuż drogi 383 aż do Przełęczy Walimskiej, skąd prowadzi do Podolina przez Rościszów, Lasocin, Przełęcz Starą Jodłę do Przełęczy Kozie Siodło. Następnie przejdziemy przez Przełęcz Jugowską,  gdzie trasa  rozchodzi się w dwie strony: do Kamionek lub do Ludwikowic Kłodzkich.

Mnóstwo ciekawych ścieżek znajdziemy również w okolicach zamku Grodno  i jeziora Bystrzyckiego, gdzie  pojawiły się nowe szlaki turystyczne, a kilka starych zostało przeniesionych. Przede wszystkim szlak żólty został przeniesiony na lewy brzeg jeziora, przez co jest bezpieczniejszy, bo nie przebiega przez ruchliwą drogę. Obecnie szlak żólty przebiega przez koronę zapory i łączy bezpośrednio zaporę z zamkiem Grodno. Do zamku został doprowadzony nowy szlak czerwony, który przebiega przez nową kładkę wstęgową, koło Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego  i dalej w kierunku Michałkowej. Do kładki został również doprowadzony nowy szlak czarny, kończy się on przy Hotelu Maria Antonina. Dodatkowo przy zamku i przy kładce pojawiły się nowe drogowskazy. Wszystkie zmiany zostały przeprowadzone przez PTTK Strzelin.

Informacje o wszystkich szlakach wraz z mapami  można znaleźć na stronie:
http://pttk-strzelin.pl/szlaki/ lub w serwisie https://mapa-turystyczna.pl/
gdzie na bieżąco  uaktualniane są przebiegi szlaków.

– Zapraszam do spacerów po naszych pięknych górach, do podziwiania wspaniałych widoków, do odpoczynku na łonie natury – dodaje Adam Hausman.

(AM)

W Górach Sowich można także korzystać z tras do narciarstwa biegowego:

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty