https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Gminy dostaną dodatkowe pieniądze

Gminy dostaną dodatkowe pieniądze

Gminy: Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Jedlina-Zdrój, Głuszyca, Mieroszów, Stare Bogaczowice Szczawno-Zdrój, Walim oraz Wałbrzych mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze z budżetu państwa w ramach tarczy antykryzysowej.

– Ponad 200 gmin w skali kraju i co szczególnie nas cieszy – 34 samorządy z byłego województwa wałbrzyskiego – otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe z budżetu państwa – mówi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i poseł ziemi wałbrzyskiej. – W ten sposób staramy się odpowiedzieć na prośbę formułowaną przez gminy, które szczególnie ucierpiały w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Do branży turystycznej trafi znaczna część z 20 mld zł, które przewidzieliśmy w ramach kolejnej tarczy finansowej. Do tej kwoty dołożyliśmy kolejny miliard adresowany do gmin górskich, których budżet został uszczuplony w wyniku ograniczenia działalności sektora turystycznego. Celem programu jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego, w których spadek przychodów może spowodować utratę płynności finansowej. Bez wątpienia przedstawiony przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii instrument nie rozwiąże wszystkich problemów naszych górskich samorządów, ale stanowi dodatkowe wsparcie, które może zostać przeznaczone na wydatki inwestycyjne: budowę, rozbudowę i modernizację infrastruktury turystycznej. Co istotne – zaprezentowana tarcza pozwoli także umarzać lokalnym przedsiębiorcom podatki od nieruchomości.

Poza gminami z powiatu wałbrzyskiego, o wsparcie mogą ubiegać się: Bielawa, Łagiewniki, Pieszyce, Bystrzyca Kłodzka, Duszniki-Zdrój, Gmina Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Lewin Kłodzki, Międzylesie, Nowa Ruda, Radków, Bardo, Kamieniec Ząbkowicki, Stoszowice, Złoty Stok, Polanica-Zdrój, Gmina Nowa Ruda, Szczytna, Gmina Dzierżoniów, Stronie Śląskie oraz Lądek-Zdrój.

(RED)

REKLAMA