https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

107 rocznica urodzin siłacza z Boguszowa – Gorc

107 rocznica urodzin siłacza z Boguszowa – Gorc

5 stycznia przypada 107 rocznica urodzin Rajmunda Paprzycy Niwińskiego – porucznika Armii Krajowej, żołnierza wyklętego i siłacza, znanego również jako Rajmondo Aldini.

Rajmund Paprzyca Niwiński nazywany najsilniejszym człowiekiem w Polsce, urodził się 5 stycznia 1914 r. Występował przez 20 lat na arenach cyrkowych, w domach kultury, scenach teatralnych. Dał w tym czasie ok. 1200 udokumentowanych pokazów siłowych, zjeżdżając wielokrotnie wzdłuż i wszerz całą Polskę. Na swoich pokazach darł arkusze blachy, skręcał w palcach gwoździe, giął żelazne sztaby w zębach, robił na karku podkowy z żelaznych sztab oraz wykonywał wiele innych karkołomnych wyczynów. Za walkę z niemieckim okupantem został odznaczony orderem Virtuti Militari kl. V, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Po wojnie Rajmund Paprzyca Niwiński osiedlił się wraz z rodziną w Boguszowie-Gorcach i tu pozostał aż do śmierci w 1995 roku. W tym samym roku, kilka miesięcy przed śmiercią, powstał film dokumentalny pt. „Zbir” w reż. Wł. Frąckiewicza o życiu Rajmunda Niwińskiego (https://youtu.be/aOX0gXw8yY0).

W Boguszowie – Gorcach powstał mural upamiętniający Rajmunda Paprzycę Niwińskiegona garażu z tyłu dawnego kina „Odrodzenie”.

(RED)

REKLAMA

Click Here