https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Młynarza rekord z brodą

– Nikt w Polsce nie trafił do kosza w jednym meczu więcej od niego. 10 grudnia minęły 34 lata (czy w tym wypadku ma znaczenie fakt, że nie jest to „okrągła” rocznica?) od dnia, kiedy Mieczysław Młynarski ustanowił krajowy rekord w ilości zdobytych punktów. W meczu ekstraklasy pomiędzy Górnikiem Wałbrzych a Pogonią Szczecin (133:109), popularny „Młynarz” zgromadził na swoim koncie aż 90 „oczek” – pisał w 2016 r. na łamach Tygodnika DB 2010 redaktor Andrzej Basiński:

– Pamiętam tamto spotkanie, jakby odbyło się wczoraj. Niesamowite przeżycie. Do przerwy zdobyłem 44 pkt i koledzy zdopingowali mnie do pobicia rekordu Edwarda Jurkiewicza (84 pkt). Prawie 3-tysięczna widownia skandowała „Mietek, jeszcze dwa, jeszcze jeden!”. Rekord wyrównałem na 3 min. przed końcem, a później dorzuciłem jeszcze kilka punktów, chociaż wszystko mnie bolało. A trzeba wiedzieć, że wtedy nie zaliczano rzutów za 3 pkt. – podkreślił.
Debiut w ekstraklasie w wieku 18 lat upamiętnił zdobyciem 36 pkt. Swoje snajperskie uzdolnienia wykorzystał m. in. na igrzyskach w Moskwie (1980) oraz w mistrzostwach Europy w Turynie (1979) i Pradze (1981), gdzie był królem strzelców. W lidze został nim 4-krotnie, a w reprezentacji Polski wystąpił 150 razy. Miał na niego chrapkę Real Madryt, ale w tamtym czasie transfer nie był możliwy.
– Ćwiczyłem rzuty do upadłego. Po treningu rzucałem do obręczy zawieszonych na dwóch drzewach koło mojego domu. Dziennie wykonywałem tam ponad tysiąc rzutów – zaznacza.
Obecnie „Młynarz” służy swoim bogatym doświadczeniem koszykarzom III-ligowej Polonii Świdnica, gdzie doradza kadrze trenerskiej.
– Gdy biłem rekord, nie zaliczano trafień za 3 pkt, co podnosi jego wartość. Teraz polski basket jest o wiele mniej widowiskowy, nawet nudny, a zespoły zdobywają zwykle po ok. 60-70 pkt – ocenił.
Rekord świata w strzeleckiej skuteczności należy do Wilta Chamberlaina i wynosi 100 pkt. Ustanowił go 2 marca 1962 r. w meczu swojej drużyny Philadephia Warriors z New York Knicks.
Andrzej Basiński
mieczyslaw-mlynarski2

Mieczysław Młynarski czeka na następcę.

REKLAMA

Click Here