https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Ku pamięci i przestrodze

Ku pamięci i przestrodze

– Oddaliśmy hołd tym, którzy w Górach Sowich pozostali na zawsze. Uczciliśmy pamięć ofiar i mówimy o tym ku przestrodze przyszłym pokoleniom – mówi Łukasz Kazek, historyk i radny Rady Powiatu Wałbrzyskiego.

Pierwsza powojenna modlitwa prawosławna w Walimiu odbyła się przy Kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego w listopadzie 2020 roku.

– Ekipa kanału You Tube History Hiking wraz z wójtem Gminy Walim Adamem Hausmanem, postanowiła zaprosić księdza proboszcza Mitrata Eugeniusza Cebulskiego z parafii prawosławnej św. Archanioła Michała w Sokołowsku do wspólnej, ekumenicznej modlitwy za ofiary katorżniczej pracy przy budowie kompleksu Riese. Dzięki relacjom, przekazanym przez śp. profesora Jacka Wilczura, który osobiście przeprowadzał ekshumacje kwatery w 1964 roku wiemy, że wiele szkieletów ludzkich miało na sobie prawosławne krzyżyki, przy szczątkach znajdowano również guziki z radzieckich mundurów. Gmina Walim, pozyskując informacje z Polskiego Czerwonego Krzyża, już kilka lat temu na Kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego postawiła tablice z nazwiskami pochowanych tam sowieckich jeńców i tzw. ostarbeiterów, czyli pracowników przymusowych ze wschodu. Listopad jest miesiącem, w którym wspominamy zmarłych. Spoczywający w Kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Walimiu, ściągnięci w Góry Sowie przez machinę wojenną III Rzeszy, zostali w nich na zawsze. Złożenie kwiatów i zapalenie znicza to symboliczny wymiar uczczenia ich pamięci – podkreśla Łukasz Kazek, który zachęca do zapoznania się z tą historią na kanale You Tube History Hiking https://youtu.be/LfUvxWMcMCo.

(RED)

REKLAMA

Click Here