https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Od rzeki do zbiornika wodnego, czyli jak rzeka Bóbr zamieniła się w Bukówkę

Od rzeki do zbiornika wodnego czyli jak rzeka Bóbr zamieniła się w Bukówkę

Miejsca, które dziś są atrakcjami turystycznymi bądź parkami rozrywki zazwyczaj mają piękną i często mało znaną przeszłość. W historii fascynujące jest to, że obiekty liczące około stu lat pełnią dziś zupełnie inną funkcję niż w czasach swojej świetności. Gmina Lubawka zmieniała się na przestrzeni lat. Czy można połączyć nowoczesne podejście do turystyki, aby nie pozbawić danego miejsca swoistego klimatu i pierwotnej historii?

W Gminie Lubawka od 2016 roku realizowany jest projekt ,,Łączy nas Bóbr’’, który przyczynia się do rewitalizacji oraz budowy infrastruktury turystycznej wokół zbiornika wodnego Bukówka. Prace te mają na celu ukazanie naturalnego piękna, jakie skrywają jego okolice. Jest to nie tylko miejsce dla turystów, ale również główny punkt odpoczynku dla mieszkańców. Celem projektu „Łączy nas Bóbr” jest uatrakcyjnić region, wykorzystując dostępne w ramach niego środki finansowe.

Bukówka jest sztucznym jeziorem zaporowym, które powstało w latach 1903-1907, dzięki wybudowaniu w przełomie Bobru przez Szczepanowski Grzbiet zapory o wysokości ponad 25 metrów. Ze względu na swoje położenie zalew Bukówka jest jednym z najwyżej położonych jezior zaporowych (rzędna korony 537,10 m n.p.m.). Początkowo był suchym zbiornikiem retencyjnym, jednak od 1978 do 1989 powiększono go przez boczną zaporę, która została zbudowana na zachodniej stronie. Celem powstania akwenu było zaopatrzenie oddalonego o 22 km, Wałbrzycha w wodę, ale również osłonięcie wsi Miszkowice przed jej potencjalnym zalaniem.

Wspomniana zapora powstała na obrzeżach zlewiska i jest teraz jedną z głównych atrakcji turystycznych dla tych, którzy zwiedzają ten piękny teren Gminy Lubawka. Zaporę można zwiedzić pieszo lub rowerem. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców, ponieważ widok, który rozpościera się na całą okolicę, zapiera dech w piersiach. Zapora na przestrzeni lat zmieniła swoje przeznaczenie. Powstała w tym miejscu ze względów ekonomicznych i gospodarczych, a dziś stała się miejscem, z którego można wykonać cudowne zdjęcia, ukazujące dziką naturę regionu. Zbiornik wodny Bukówka oraz jej okolica są atrakcjami turystycznymi Bramy Lubawskiej. Przygraniczny teren ma niesamowity potencjał i warunki, aby stać się nietuzinkową atrakcją turystyczną na mapie Polski. Projekt „Łączy nas Bóbr” ma na celu propagować walory krajoznawcze i historyczne Gminy Lubawka poprzez zagospodarowanie terenu punktów widokowych przyjaznych turystom oraz tras pieszo-rowerowych, które łączą dwa sąsiadujące ze sobą kraje. Wymiana zwiedzających jest już widoczna, ale dzięki inwestycjom wzniesionym ze środków projektu, region staje się bardziej atrakcyjny dla turystów chcących zostać tu na dłużej. Odwiedzający Gminę Lubawka podkreślają, że hasło projektu ,,Łączy nas to co najpiękniejsze’’, jest doskonałym podsumowaniem tego, co ujrzeli podczas zwiedzania tej niezwykłej krainy.

Maciej Regewicz

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty