https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wyjątkowe Święto Niepodległości

Pandemia sprawiła, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości będzie inne. Ze względu na ograniczenia, nie będzie uroczystych przemarszów, wieców, biegów i masowych imprez kulturalnych. Nie oznacza to jednak, że w gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej nie będzie żadnych oficjalnych obchodów.

Gmina Głuszyca

Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy zapraszają Mieszkańców Gminy Głuszyca na uroczyste obchody 102 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

– 11 listopada o godzinie 10:00 odbędzie się prezentacja online recitalu muzycznego „Dla Niepodległej” z udziałem Głuszyckiej Grupy Teatralnej „Po Godzinach”. O godzinie 12:00 w ramach udziału w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewamy wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz złożymy symboliczne wiązanki pod Pomnikiem Solidarności przy ulicy Grunwaldzkiej. O godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza Świętą za Ojczyznę w kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy. Zachęcamy Mieszkańców do wywieszenia w tym dniu flag narodowych. Na relację koncertu online zapraszamy na strony: ckmbp.gluszyca.pl oraz facebook.com/ckmbp.gluszyca – mówi Roman Głód.

Jedlina – Zdrój

– Serdecznie zapraszamy do degustacji niepodległościowych dań w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczna edycja różni się nieznacznie formą, czyli dostępnością dań, które będą wydawane „na wynos” – wyjaśnia Leszek Orpel, burmistrz Jedliny – Zdroju.

Gmina Mieroszów

– Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Mieroszów do wywieszenia flag narodowych. Flaga jest naszym narodowym symbolem, nasze barwy są symbolem naszej państwowości, są naszą dumą, radością i towarzyszą nam we wszystkich najważniejszych momentach naszego życia i naszej historii. O godz. 9.00 władze Gminy Mieroszów złożą pod pomnikiem w mieroszowskim Rynku, wiązankę kwiatów w hołdzie poległym za wolność ojczyzny. Narodowe Święto Niepodległości możemy uczcić bez wychodzenia z domu. Zapraszamy do obejrzenia wystawy wirtualnej „Szli na Zachód osadnicy… Mieroszów 1945 -1950” dostępnej na profilu Stowarzyszenia, MCK i Gminy Mieroszów, a przygotowanej przez Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Mieroszowskiej. W południe 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możemy włączyć się w akcję „Niepodległa do hymnu” – mówi Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

Szczawno – Zdrój

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Szczawnie – Zdroju, ze względu na pandemię, odbędą się w bardzo ograniczonym zakresie. Uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godz. 9:00 mszą świętą w intencji ojczyzny, która zostanie odprawiona w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne, w mszy uczestniczyć będą tylko przedstawiciele władz miasta, a po nabożeństwie burmistrz wraz z radnymi rady miejskiej złożą kwiaty upamiętniające wszystkich walczących o niepodległość Polski. O godz. 11,00 rozpocznie się koncert pt. “Bóg, Honor, Ojczyzna”, złożony z najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych. Wystąpi duet małżeński Dorota Ujda-Jankiewicz (sopran) i Andrzej Jankiewicz (tenor). Koncert będzie można obejrzeć na stronie internetowej oraz na facebookowym fanpage’u Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju.

Wałbrzych

– Miasto nie organizuje jakichkolwiek obchodów Święta Niepodległości. Niemniej jednak o godzinie 11:00 Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, wraz ze swoją zastępczynią dr Sylwią Bielawską wezmą udział w mszy świętej w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Po mszy prezydent wspólnie ze swoją zastępczynią, złożą kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości na pl. Kościelnym. O godzinie 13.00 na rondzie 100-lecia Niepodległości odbędzie się uroczyste wciągnięcie flagi polskiej na maszt – mówi Edward Szewczak, rzecznik prezydenta Wałbrzycha.

Świebodzice

– W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców miasta w tym roku nie odbędą się tradycyjne uroczystości patriotyczne upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę. Jednak, aby uczcić to ważne święto narodowe przed ratuszem miejskim została ustawiona wystawa poświęcona procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej pod nazwą „Tak powstawała Niepodległa”. Autorami 11 plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”). Wystawę prezentuje Miejski Dom Kultury. Można ją oglądać codziennie do niedzieli 15 listopada – zachęca Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic.

(RED)

REKLAMA

Click Here