https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Sprawiedliwa transformacja

W gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej rozpoczęły się prace nad Społecznym Planem Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego – # Dekarbonizacja2030 – na lata 2021-2027. W planie zawarte będą projekty, które zostaną zrealizowane z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej, zawartych w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To są pieniądze, które służyć będą łagodzeniu skutków odejścia od węgla i będą pomagać w stworzeniu czystej i przyjaznej dla środowiska nowoczesnej gospodarki.

Przypomnijmy: 28 września 2020 r. samorządowcy z byłego województwa wałbrzyskiego podpisali deklarację dekarbonizacji.

 – W ciągu 10 lat ciepło i energia na tym terenie powinny pochodzić tylko ze źródeł odnawialnych – mówił podczas spotkania w Starej Kopalni Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Teraz mieszkańcy gmin: Wałbrzych, Świdnica, Świebodzice, Szczawno – Zdrój, Stare Bogaczowice, Mieroszów, Głuszyca, Jedlina – Zdrój i Walim mogą zgłaszać swoje pomysły do Społecznego Planu Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego.

– Chcemy, aby ten plan tworzony był przez mieszkańców naszych gmin, z ich udziałem i dla ich dobra – podkreślają sygnatariusze deklaracji Dekarbonizacja 2030.

W skład zespołu, który opracowuje plan, wchodzą przedstawiciele gmin z 5 powiatów byłego województwa wałbrzyskiego i powiatu kamiennogórskiego, przedsiębiorcy, naukowcy, ekolodzy.

– Zapraszamy mieszkańców gmin do udziału w tworzeniu planu oraz do dyskusji, na co przeznaczyć środki z FST: dopłatę do wymiany pieców węglowych, finansowanie indywidualnych instalacji fotowoltaicznych, likwidację kotłów węglowych w ciepłowniach, zakup ekologicznego transportu publicznego z wykorzystaniem energii elektrycznej i wodoru, finansowanie działań badawczych i innowacji oraz wspieranie transferu zaawansowanych technologii, służących rozwojowi nowoczesnej gospodarki; pomoc w poszukiwaniu pracy dla osób poszukujących zatrudnienia i podnoszenie ich kwalifikacji aby byli bardziej konkurencyjni na rynku pracy; zapobieganie powstawaniu odpadów i rozwój gospodarki o obiegu  zamkniętym. A może macie Państwo inne propozycje, na co przeznaczyć te środki? Głosy mieszkańców naszego subregionu są bardzo ważne dla społecznego zespołu przygotowującego Plan Sprawiedliwej Transformacji. Wszystkie pomysły zgłoszone przez Państwa zostaną przeanalizowane i wykorzystane w pracach nad Społecznym Planem Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego – mówi Roman Szełemej, inicjator tego przedsięwzięcia.

Propozycje do planu można przesyłać na adres: fst@dekarbonizacja2030.pl do 16 listopada 2020 r.

(RED)

REKLAMA

Click Here