https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Pomoc dla seniorów

– Apeluję do wszystkich mieszkańców Gminy Mieroszów: uważajmy na osoby starsze i dbajmy o swoich bliskich – mówi Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

– Drodzy seniorzy, ograniczcie wychodzenie z domu, szczególnie w miejsca zatłoczone, do absolutnego minimum. Korzystajcie z pomocy bliskich i sąsiadów. Jeżeli musicie wyjść z domu, pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii. Zachęcam też wszystkich mieszkańców do zwracania szczególnej uwagi na seniorów i ich potrzeby – nie tylko naszych rodziców czy dziadków, ale też np.: sąsiadów, zwłaszcza osoby samotne. Zaproponujmy zrobienie zakupów czy wyprowadzenie psa, każda taka pomoc zmniejsza ryzyko zakażenia osoby starszej. To bardzo ważne, byśmy byli wrażliwi na siebie nawzajem. Taka solidarność społeczna jest dzisiaj niezwykle potrzebna – dodaje Andrzej Lipiński.

W sprawie pomocy seniorom można kontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mieroszowie pod numerem telefonu (74) 84 58 262, który jest czynny w godzinach pracy ośrodka oraz pod numerem 530 43 40 62 (telefon alarmowy poza godzinami pracy ośrodka). Można także skorzystać z pomocy udzielanej w ramach programu “Wspieraj Seniora”, dzwoniąc na infolinię: (22) 505 11 11. Konsultant przekieruje sprawę do ośrodka pomocy społecznej , który skontaktuje się z seniorem i ustali, kto i jakiej formie będzie mógł pomóc, między innymi w robieniu zakupów. Program jest skierowany do osób powyżej 70 roku życia, które zdecydowały się na pozostanie w domu, dla własnego bezpieczeństwa w czasie pandemii. W szczególnych przypadkach, pomoc może być udzielona osobie poniżej 70 roku życia. Szczególne sytuacje oznaczają brak możliwości zapewnienia niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i społecznej osoby. Ocena takiej stanu sytuacji i decyzja o udzieleniu wsparcia należy do realizatora programu, czyli od decyzji ośrodka pomocy społecznej. Z programu nie mogą korzystać osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych, czy specjalistycznych usług opiekuńczych. Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego. Program “Wspieraj Seniora” jest realizowany w całym kraju  do 31 grudnia 2020 r.

(RED)

REKLAMA

Kliknij tutaj