https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Pieszy kontra pojazd

Do piątku w Wałbrzychu i w gminach powiatu wałbrzyskiego funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod hasłem „Pieszy kontra pojazd”. Akcja realizowana jest w godzinach porannych, kiedy najwięcej uczestników ruchu drogowego wybiera się do zakładów pracy oraz do szkół. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci po raz kolejny przypominają podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

– Pomimo cyklicznie prowadzonych działań i ciągłych apeli policjantów ruchu drogowego w środę, około godziny 4.30, na remontowanym odcinku ul. Chrobrego w Wałbrzychu doszło do wypadku z udziałem pieszego, który z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala – mówi podkomisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu. – Funkcjonariusze ustalają pełne okoliczności tego zdarzenia. Wstępnie wiadomo, że kierujący autobusem mieszkaniec Żagania był trzeźwy, natomiast 67-letni pieszy znajdował się pod wpływem alkoholu.

Mundurowi zapowiadają kontynuację akcji prewencyjno-kontrolnych oraz informacyjnych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa pieszych i po raz kolejny przypominają podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

– Apelujemy po raz kolejny do osób prowadzących różnego typu pojazdy oraz pieszych o zachowanie zasad ostrożności. Kierujący powinni pamiętać, aby wyprzedzać tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczną wykonywanie manewru powinni upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie należy ścinać zakrętów i zjeżdżać na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem. Warto także wspomnieć o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczaniu tej dozwolonej. Pamiętajmy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, by przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Apelujemy także do pieszych: przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Przypominamy, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd – także na przejściu dla pieszych – jest niedozwolone. Pamiętajmy również, że poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek. Zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych osób – podkreśla Marcin Świeży.

(RED)

REKLAMA

Kliknij tutaj