https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Łączy nas Bóbr i miłość do natury

Po wakacyjnych wojażach wśród tłumu turystów, ciekawym pomysłem może być weekendowy wypoczynek w leśnych ostępach lub nad brzegiem jeziora. Lasy otaczające Zbiornik Bukówka zachęcają do odpoczynku na łonie natury. A powodów do przyjazdu właśnie w te okolice jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest oczywiście przyroda, która charakteryzuje się różnorodną roślinnością, a widoki z zapory czy brzegów zbiornika, szczególnie podczas zachodów słońca, zapierają dech w piersiach. Miejsca pozbawione ludzkiej ingerencji, które przez lata formowała i upiększała tylko matka natura.

Coś dla wędkarzy

Powierzchnia Zbiornika Bukówka wynosi 199 ha, najgłębsze miejsca sięgają 27 m, jednak średnia głębokość wynosi około 3 m, co przekłada się na ogromną popularność wśród wędkarzy już od lat 90. Wyróżniamy trzy główne brzegi: od Miszkowic, od Paprotek i od Bukówki. Praktycznie o każdej porze roku możemy dostrzec wędkarzy, którzy cierpliwie wypatrują obecności płoci, leszczy, karasi srebrzystych, karpi, szczupaków, sandaczy, okoni czy chociażby jazi. Teren wokół zbiornika jest bardzo różnorodny i każdy miłośnik łowienia znajdzie tu coś dla siebie. Na przykład tak zwani „spinningiści” mogą łowić od strony wpływu rzeki Bóbr, gdyż tam zbiornik jest bardzo płytki, a pas traw i krzewów przykrytych taflą wody, umożliwia połów jedynie w woderach. Taką samą technikę łowienia można również obrać z brzegu, gdzie według relacji wędkarzy pojawiają się szczupaki. Natomiast brzegi po obu stronach tamy są głębokie, a dno w tym miejscu wypełniają kamienie, co z kolei korzystnie wpływa na połów okoni i sandaczy. Lokalni miłośnicy wędkarstwa mówią, że w tym miejscu trafiają się szczupaki liczące nawet do 180 centymetrów długości. Na tak duże zarybienie wpływa jeszcze jeden ważny czynnik – oprócz Bobru do zbiornika wpływają: Złotna i Bachorzyna.

W okresie zimowym ujrzymy pasjonatów wędkarstwa podlodowego, którzy pomimo niskich temperatur i niesprzyjającej aury, tłumnie przybywają nad Bukówkę. Pamiętajmy jednak, by móc wędkować niezbędne są zezwolenia wędkarskie, które można nabyć np. w Zarządzie Okręgu PZW w Jeleniej Górze. Finalnie najwyżej położony zbiornik zaporowy w Polsce – Bukówka –  gromadzi coraz większą liczbę sympatyków.

W ubiegłą niedzielę nad Zbiornikiem Bukówka odbyły się otwarte zawody wędkarskie „Leszcz Bukówki”, organizowane przez Koło PZW Lubawka. Pomimo zaostrzeń epidemiologicznych wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony wędkarzy oraz publiczności. Złowiono łącznie 48 sztuk okoni oraz 5 szczupaków. Głównym patronem zawodów była Gmina Lubawka oraz firma Relax Lures z Bielawy.

 Coś dla grzybiarzy

W ostatnim czasie w obrębie Zbiornika Bukówka oraz okolicznych miejscowości można było zaobserwować wzmożoną aktywność grzybiarzy. Urokliwe tereny są wręcz stworzone dla miłośników grzybobrania. Końcówka września tego roku zaskoczyła wszystkich grzybiarzy i niewykluczone, że będzie tak również i w kolejnych tygodniach. Faktem jest, iż okoliczne gospodarstwa agroturystyczne przygotowują się na tłumne przybycie fanów leśnych wypraw. To atut okolic Zbiornika Bukówka, który uatrakcyjnia region pod kątem turystycznym i rekreacyjnym. Przypominamy, że właśnie w lubawskich lasach, w roku 2017 pewien grzybiarz zebrał aż 42 kg grzybów, o czym głośno mówiono w mediach.

Różnorodność występujących tu grzybów wynika z faktu niejednorodności okolicznych lasów. Borowiki lubią sosnę, świerki gleby piaszczyste. W lasach liściastych można je zaobserwować pod dębami oraz bukami. Koźlarz słynie z tego, że występuje w towarzystwie zbóż, ale nie tylko; znajdziemy go także pod topolami, grabami i osikami. Kurki rosną w pobliżu sosen oraz mchów. Maślaki chowają się w trawach i lasach iglastych. Rydze pojawiają się zazwyczaj w młodnikach sosnowych i świerkowych.

Aktywnie spędzony czas na łonie natury poprzez spacery, wędkarstwo czy grzybobranie polepsza funkcjonowanie naszego organizmu, a Zbiornik Bukówka i jego okolice są idealnym do tego miejscem.

(OZ)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty