https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jesteś na pTAK?

Wschód słońca, śpiew ptaków, szum wody – to obrazy, które codziennie od sierpnia do października oglądają członkowie Wrocławskiej Grupy Obrączkarskiej „Odra”, którzy w ramach projektu „Obóz Bukówka” obrączkują ptaki. Miłośników natury nie brakuje. Ornitolodzy docierają do Lubawki z najdalszych rejonów Polski. Zbiornik Bukówka jest idealnym miejscem do obserwacji ptaków, o czym opowiada Hanna Sztwiertnia – kierownik „Obozu Bukówka” w rozmowie z przedstawicielami Anton New Technology Group, realizatorami kampanii promocyjnej projektu „Łączy nas Bóbr”.

Teren zbiornika Bukówka od trzech lat zmienia się za sprawą projektu „Łączy nas Bóbr”. Wciąż trwają prace, w czasie których obszar jest zagospodarowywany na cele turystyczno-krajoznawcze. By przybliżyć Państwu uroki tej pięknej okolicy, umówiliśmy się na rozmowę z kierowniczką najmłodszego w Polsce obozu ornitologicznego Hanną Sztwiertnią.

Czym zajmuje się „Obóz Bukówka”?

Obóz ornitologiczny od dziewięciu lat zajmuje się badaniem migracji ptaków. Jest to jedyny obóz obrączkarski na Dolnym Śląsku. Na terenie zbiornika Bukówka co roku przez trzy miesiące ornitolodzy z całej Polski spotykają się, by obrączkować ptaki. Załoga obozu składa się z kierowników, czyli obrączkarzy, posiadających uprawnienia do chwytania ptaków oraz bezpiecznego ich przetrzymywania w celu zaobrączkowania. Obok obrączkarzy na terenie obozu działają także załoganci – pasjonaci ptaków, którzy mają predyspozycje do zajmowania się skrzydlatymi przyjaciółmi. Wielu z nich przyjeżdża do obozu rozpocząć swoją przygodę z ornitologią, by w późniejszym czasie zostać obrączkarzami.

Co to jest obrączkowanie?

Najważniejszą organizacją zajmującą się obrączkowaniem ptaków jest Krajowa Sieć Stacji Obrączkowania Ptaków: kssop.ug.edu.pl To sieć naukowa zrzeszająca wszystkie obozy obrączkarskie, której celem jest zebranie jak największej ilości danych ze wszystkich regionów. Mają one pomóc w dalszych badaniach migracji ptaków. Obrączkowanie pozwala poznać m.in. kierunki migracji, umożliwia wykonanie pomiarów ptaków i późniejsze przeanalizowanie pozyskanych danych. Dzięki tym badaniom wiemy na przykład, że miejsce migracji zależy od wieku ptaka lub jego kondycji. Dane zbierane przez uczestników obozów obrączkarskich stanowią cenne źródło wiedzy, wykorzystywane w licznych pracach naukowych na temat wędrówek ptaków w okolicy zbiornika Bukówka.

Jak obrączkuje się ptaki?

Wokół akwenu wodnego rozstawionych jest ponad czterdzieści sieci, a każda z nich podzielona jest na sekcje dostosowywane do wielkości ptaków. We wrześniu w sieci łapie się codziennie kilkadziesiąt ptaków. W ciągu całego sezonu obrączkuje się od 5000-6000 ptaków. Każda obrączka ma indywidualny numer, który stanowi szereg liter i cyfr. Pozwala on na zidentyfikowanie danego ptaka w przyszłości. Kierownik obozu wykonuje pomiary pochwyconego ptaka, dzięki którym ornitolodzy mogą określić: czy ptak jest dobrym migrantem, czy podróżuje szybko i daleko, czy jest lepszy w żerowaniu, czy może z większą łatwością przemieszcza się pomiędzy gałęziami. Po pomiarze ciała każdy z ptaków jest też obowiązkowo ważony. Ornitolodzy w ten sposób sprawdzają, czy dany osobnik jest gotowy do wędrówki, czy musi jeszcze pozostać i nabrać sił przed podróżą.

Dlaczego wybrano zbiornik Bukówka?

Okolica akwenu wodnego w gminie Lubawka zachęca ornitologów naturalnym obniżeniem terenu, jakim jest Brama Lubawska. Dużym atutem jest fakt, że zbiornik powstał stosunkowo niedawno i dopiero zaczyna się tu pojawiać bogata flora i fauna. Z punktu widzenia ornitologów położenie na wysokości ponad 500 m n.p.m., naturalne otoczenie, dobry dojazd, cisza i spokój sprawiają, że jest to wręcz idealne miejsce do badania ptaków.

Pomimo tego, że gmina Lubawka obecnie realizuje roboty budowlane w ramach projektu „Łączy nas Bóbr”, włodarze gminy zgodzili się na rozbicie obozu ornitologicznego, by miłośnicy ptaków mogli prowadzić badania nad Bukówką.

Warto zawitać nad Bukówkę w gminie Lubawka i podziwiać pięknych małych skrzydlatych przyjaciół.

TS

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty