https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zapraszamy do Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim, które zostało wybudowane w 2019 roku i uruchomione wiosną 2020 roku, znajduje się w malowniczym krajobrazie górskim nad jeziorem Bystrzyckim. Pełni funkcję regionalnego punktu informacji turystycznej, ale jest to również ośrodek edukacji ekologicznej.

Nowoczesna, ale ekologiczna bryła budynku doskonale komponuje się z przyrodą, a miejsce jest bardzo atrakcyjne turystycznie i stanowi doskonały punkt startu wycieczek turystycznych. Przy budynku znajduje się parking ze stacją ładowania samochodów elektrycznych. W obiekcie, oprócz multimedialnej sali dydaktycznej, znajduje się także akwarium słodkowodne, z wybranymi gatunkami ryb reprezentujących faunę jeziora Bystrzyckiego. Głównym zadaniem obiektu jest obsługa ruchu turystycznego Gminy Walim w miejscu jego największej koncentracji i kierowanie turystów także w miejsca innych atrakcji turystycznych Gminy Walim w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego.

– W Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego prowadzone są zajęcia edukacyjne, których intensyfikację i poszerzenie planujemy od września 2020 roku. Prowadzona jest tutaj przede wszystkim edukacja ekologiczna z zajęciami dla grup szkolnych, rodzin, grup zorganizowanych i osób indywidualnych. Zajęcia odnoszą się do fauny i flory Gór Sowich oraz potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Zajęcia prowadzone są w sposób interaktywny i atrakcyjny dla dzieci, czego przykładem są obecnie oferowane w weekendy warsztaty pod nazwą Geo-zabawa, w czasie których dzieci odkrywają tajniki i właściwości minerałów. Jednak od września 2020 roku planujemy uruchomienie szeregu innych zajęć ekologicznych, przeznaczonych głównie dla najmłodszych i uczniów szkół, w czasie których uczestnicy będą przez zabawę lepiej poznawać przyrodę, uczyć się praktycznych rzeczy związanych z jej ochroną i zdobywać wiedzę. Takie zajęcia będą kończyć się uzyskaniem certyfikatu, a w ramach konkursów będzie można także zdobyć nagrody – mówi Wioletta Sowa, pełniąca obowiązki dyrektora Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

Nie tylko dla najmłodszych w najbliższym czasie w CORT w Zagórzu Śląskim pojawi się również wystawa zdjęć przyrodniczych, przeznaczona dla całych rodzin.

– Autorem zdjęć jest Krzysztof Żarkowski, a ujęcia są wprost niesamowite. Wspaniałe poznanie fauny i flory Gór Sowich. Wystawa będzie do zobaczenia już od najbliższego piątku. Na ukończeniu jest też kolejna atrakcja dla rodzin, a właściwie dla wszystkich kategorii wiekowych – strefa wolnego wypoczynku. na te potrzeby został zagospodarowany teren nad CORT, na którym udostępnimy turystom teren z bezpłatnymi leżakami przeznaczony do wypoczynku w pięknej scenerii nad jeziorem Bystrzyckim. Ponadto 2 tygodnie temu zorganizowaliśmy działanie „Eko & smacznie” – przy CORT ze swoimi naturalnymi produktami stanęli przetwórcy, wytwórcy sera, miodów, swojskich wędlin, wyrobów z dyni. Zależy nam, by w niedalekiej przyszłości takie działania miały miejsce w każdą drugą niedzielę miesiąca – planuje Wioletta Sowa.

Obiekt cały czas się rozwija. Dziś w akwarium, które znajduje się w jego wnętrzu, jest już 8 gatunków ryb, są też małże, a wkrótce pojawią się raki.

– Oczywiście gospodarowanie akwarium wymaga czasu i pozwoleń. To nie jest tak, że pójdziemy do jeziora, wyłowimy sobie rybę i wpuścimy ją do akwarium. Ryby są kupowane i poddawane kwarantannie. Na tym nie koniec uatrakcyjniania tego wyjątkowego miejsca. Powyżej CORT powstanie Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, który będzie prowadziła Fundacja Dzika Nadzieja, a Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu będzie wspierać te działania. Chcemy – przy okazji powstawania ośrodka – stworzyć miejsce edukacyjne dla turystów – wyjaśnia dyrektor CKiT w Walimiu, które zarządza obiektem w Zagórzu Śląskim.

REKLAMA

Kliknij tutaj