https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Prawo w pigułce: kolizja parkingowa

Zdarzenie drogowe, w którym nie ucierpiała poważnie żadna osoba, a doszło jedynie do uszkodzenia pojazdów, określane jest w prawie karnym jako kolizja. Wiele osób spotkało się osobiście lub też słyszało od znajomych historie o tym, że gdy wrócili do zaparkowanego samochodu po zrobieniu zakupów lub po wyjściu z pracy zauważyli, że pojazd został uszkodzony. Najczęściej są to mniejsze lub większe zarysowania i wgniecenia karoserii.

Jeżeli sprawca jest obecny na miejscu zdarzenia i poczuwa się do winy, to wystarczy, dla potrzeb uzyskania odszkodowania, spisanie oświadczenia o przyznaniu się do spowodowania kolizji. Jeżeli sprawca jest nieobecny, lecz zostawił kartkę z np. numerem telefonu, to po skontaktowaniu się z nim również należy dążyć do spisania odpowiedniego oświadczenia. Trzeba zadbać także o to, aby podpis był czytelny i w oświadczeniu znalazły się dane adresowe i numer polisy OC sprawcy. W przypadku, gdy brak jest zgodności, co do sprawstwa, na miejsce zdarzenia należy wezwać policję. Funkcjonariusze po rozpytaniu uczestników zdarzenia i zbadaniu uszkodzeń ocenią, kto ponosi winę i osobie tej zaproponują mandat karny.

Sprawa się komplikuje, gdy sprawcy nie ma w pobliżu a za szybą nie zostawił też kartki ze swoim numerem telefonu lub danymi adresowymi. W takiej sytuacji należy przede wszystkim opanować rosnące zdenerwowanie. Silne emocje mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić zebranie przydatnych informacji, a tych, przed udaniem się na najbliższy komisariat policji, warto zebrać jak najwięcej. Ważny może okazać się przedział czasowy pomiędzy zaparkowaniem a powrotem do pojazdu i dostrzeżeniem zaistniałej szkody. Warto sprawdzić czy w pobliżu jest sklep, plac budowy, jakiekolwiek miejsce gdzie mogą być zainstalowane kamery monitoringu lub gdzie pracują ludzie, którzy mogli coś zauważyć. Odwiedzenie tych miejsc i rozpytanie czy ktoś coś widział, słyszał lub dysponuje zapisem monitoringu, może przynieść nieoczekiwanie dobre efekty. Jeżeli znajdzie się świadek zdarzenia warto uzyskać przynajmniej jego numer telefonu, a najlepiej także imię i nazwisko.

Należy również zadbać o zabezpieczenie dowodów popełnionego czynu poprzez zrobienieszczegółowych zdjęć dostrzeżonych uszkodzeń oraz ogólnych miejsca parkowania pojazdu. W miarę możliwości należy również sprawdzić i udokumentować fotograficznie charakter miejsca, w którym doszło do zdarzenia. Istotne znaczenie dla ewentualnego ukarania sprawcy mandatem może bowiem mieć ustalenie czy zdarzenie miało miejsce na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, czy też na terenie prywatnym.

Następnie, celem przyśpieszenia czynności proceduralnych, warto osobiście złożyć zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia. Policja jest zrejonizowana, więc trzeba udać do komisariatu, którego obszar działania obejmuje miejsce, w którym doszło do kolizji. Policjant sporządzi protokół przyjęcia zgłoszenia o popełnieniu wykroczenia przez nieznanego sprawcę. Składając zawiadomienie należy podać jak najwięcej informacji, które udało się wcześniej zebrać. Szczególną wartość w takich sytuacjach, o czy już wspominałem, mają informacje ustalające czy teren jest objęty monitoringiem, a także kto ten monitoring obsługuje. Jeżeli ustaleni zostali świadkowie zdarzenia, to należy podać ich dane i numer telefonu. Usprawni to znaczenie postępowanie i pozwoli na szybkie przeprowadzenie ze świadkiem czynności polegającej na jego przesłuchaniu. Większa ilość informacji pozwoli szybciej i skuteczniej przeprowadzać policjantowi czynności mających na celu wykrycie sprawcy wykroczenia. Czasami jednaknawet ustalenie numeru rejestracyjnego pojazdu sprawcy nie gwarantuje jeszcze szybkiego zakończenia sprawy. Policja prowadzi działania w oparciu o istniejące w przepisach określone procedury postępowania, które – niestety – bywają czasochłonne.

Jeżeli nie udało się uzyskać żadnych informacji o sprawcy jak i pojeździe uczestniczącym w zdarzeniu lub są one bardzo ogólne (np. że sprawca poruszał się białym Mercedesem) to warto skorzystać z dostępnego w dzisiejszych czasach medium – Internetu. Być może po umieszczeniu ogłoszenia o poszukiwaniu sprawcy i świadków zdarzenia, uzyskane w ten sposób informacje pozwolą na ich odnalezienie.

Wykroczenie polegające na spowodowaniu kolizji drogowej, określone art. 86 Kodeksu wykroczeń, podlega karze grzywny. Wysokość kary grzywny wynosi w postępowaniu mandatowym do 500 zł, zaś w postępowaniu sądowym do 5000 zł. Gdy okaże się, że sprawca znajdował się w stanie po użyciu alkoholu może podlegać nawet karze 30 dni aresztu.

Adwokat Marcin Czwakiel

Kancelaria Adwokatów Czwakiel i Wspólnicy

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty