https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Drukują przyłbice, szyją maski

Trwa wielka mobilizacja mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej w walce z koronawirusem. Organizowane są zbiórki pieniędzy oraz sprzętu dla placówek służby zdrowia oraz dla osób pełniących służbę. Ale nie tylko.

– Bardzo dziękuję za inicjatywę szycia maseczek dla mieszkańców Gminy Mieroszów. Podjęły się tego zadania panie: Jadwiga Jurkin, Leokadia Przybyszewska, Krystyna Łozowska, Celina Ziębka-Drożdżal, Maria Włodarczyk, Grażyna Stankiewicz, Barbara Ciach, Liliana Michnicka, Barbara Maślankiewicz, Monika Włodarczyk, a koordynatorem i organizatorem jest Ilona Henko. Panie szyją w MCK i w domach, a pierwsze maseczki są gotowe. Pragnę poinformować, że potrzebującym mieszkańcom maseczki będą wydawane za darmo. Dystrybucja w MCK przy ul. Żeromskiego 28, o czym będziecie Państwo informowani w miarę posiadanych maseczek. Wspólnie damy radę COVID-19 – mówi Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

– Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w szyciu maseczek ochronnych. Ktokolwiek chce pomóc, proszę o kontakt telefoniczny: 662 203 457 – apeluje Ilona Henko.

Od kilku dni trwa także szycie masek na potrzeby personelu oraz podopiecznych Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu.

– Jest mnóstwo instytucji, które potrzebują właśnie takich maseczek, wśród nich jest nasze hospicjum: stacjonarne i domowe. Ważne, abyśmy w tych trudnych chwilach pomagali sobie nawzajem – mówią Renata Wierzbicka i Danuta Kosarz.

Społeczną zbiórkę na wyprodukowanie przyłbic ochronnych i gogli dla szpitali oraz placówek medycznych w Wałbrzychu zorganizował Piotr Żukowski.

 – Doceniamy wysiłki służb medycznych, rządu, wojska, służb publicznych w walce z epidemią wirusa SARS-CoV-2 w Polsce i – jako część społeczeństwa obywatelskiego – chcemy wesprzeć ich działania. Dlatego założyliśmy zbiórkę, żeby wydrukować za pomocą technologi 3D przyłbice ochronne oraz gogle, które są bardzo potrzebne służbie zdrowia jak i również osobom zarażonym wirusem COVID-19. W pierwszej kolejności zostaną przekazane do wałbrzyskich szpitali oraz placówek medycznych. Oczywiście nie zamykamy się tylko na pomoc w regionie. W dalszej kolejności zostaną one przekazane najbardziej potrzebującym placówkom w Polsce. Na tę chwilę jesteśmy wstanie wyprodukować 50 przyłbic dziennie, a w najbliższych dniach planujemy rozpocząć drukowanie gogli ochronnych.

Na co zbieramy? Na materiał i dodatkowy sprzęt, co pozwoli na zwiększenie wydajności na dobę.

Co już zrobiliśmy? Z własnych środków przeznaczyliśmy 2 tys. zł na komponenty potrzebne do produkcji, ustalamy z dyrektorami danych placówek medycznych zapotrzebowanie na przyłbice.

Należymy do polskiego Ruchu Wytwórców (Maker Movement), na co dzień zajmujemy się produkcja niskoseryjną oraz prototypowaniem. Nasze wieloletnie doświadczenie z projektowaniem i drukiem 3D pozwoliło na szybkie rozpoczęcie produkcji. Nasza farma drukarek 3D obecnie pracuje 20/24h, a materiał znika w zastraszającym tempie. Uważamy, że nasze zasoby i wiedza są potrzebne w dobie kryzysu i pozwalają w jakimś stopniu wpłynąć na to co się dzieje wokół nas, a w jak dużym to już zależy od Was dlatego prosimy o pomoc! – dodaje Piotr Żukowski.

– 24 marca 2020 r. Piotrek przekazał pierwszą partię drukowanych przyłbic do naszego szpitala. Druk idzie pełną parą w kilku domach, gdzie są drukarki 3D. Przyłbic potrzeba bardzo dużo, a co za tym idzie wiele materiału. Proszę wesprzyjcie przygotowaną przez Piotra zrzutkę prowadzoną na stronie https://zrzutka.pl/pdzbnm. Niech każdy z nas poczuje, że ta przyłbica jest tą od nas osobistą. A jeśli ktoś ma drukarkę 3D i chciałby dołączyć do akcji – zapraszamy! Mamy wszystko co potrzebne. Dołączcie bo warto, to wciąga – dodaje Dariusz Stawowy, radny Rady Miejskiej Wałbrzycha.

Mieszkańcy Gminy Mieroszów wspierają także żołnierzy i policjantów pełniących służbę na zamkniętych przejściach granicznych w Mieroszowie, Golińsku i Nowym Siodle.

– Duże podziękowania należą się lokalnym władzom, instytucjom i przedsiębiorcom, którzy wspierają pełniących służbę policjantów i dostarczają im codziennie ciepłe posiłki. Również postawa lokalnej społeczności zasługuję na uznanie. Mieszkańcy okolic przejść granicznych zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, wyrażają duży szacunek i uznanie do pełnionej przez nas służby. Przestrzegają wprowadzone ograniczenia, a także wspierają policjantów, choćby zaproponowaniem ciepłego napoju, czy posiłku. Bardzo dziękujemy wszystkim za taką postawę i odpowiedzialne zachowanie – podkreśla Rafał Siczek, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty